Začnite konečne sporiť. Takto to pôjde aj z malého platu

Mám prácu
Portál Financial Freedom priniesol niekoľko rád, ako šetriť aj z malého príjmu.

1. Prehodnoťte výdavky na domácnosť

Šetriť peniaze je neraz zložité, keď podstatnú časť rozpočtu zhltne bývanie. Odborníci hovoria o prijateľných výdavkoch na úrovni maximálne 25 percent z peňazí, ktoré si reálne prinášate domov. Ak nie je možné, aby sa bývali vo vlastnom, skúste pohľadať prijateľný prenájom. Treba byť ale trpezlivý a hľadať správnu ponuku.

Ak dom už vlastníte, možno by pomohlo za prijateľných podmienok refinancovať hypotéku a uvoľnené prostriedky dať na sporenie. Ak bývate osamelo, zvážte aj spolubývajúceho, ktorý vám so splácaním pomôže.

2. Plánujte nákupy

Nikdy nemíňajte peniaze iba preto, že akurát máte chuť nakupovať. Práve pri takomto živelnom míňaní peniaze unikajú. Najlepší spôsob, ako minúť limitovaný príjem je naplánovať si nákupy dopredu. Napíšte si zoznam, predtým než vyrazíte do obchodu a držte sa ho. Ujasnite si "na papieri" či peniaze, ktoré ste si vyčlenili na minutie, môžete aj bez následkov minúť.

3. Kupujte z "druhej ruky"

Všetko čo sa dá, kupujte už použité. Autá, elektronika, nábytok alebo šaty. Keď niečo potrebujete, obehnite domáce výpredaje a susedské burzy. Boli by ste prekvapený, aký zachovalý nábytok môžete kúpiť aj ako použitý. Ušetriť môžete aj na kúpe výrobkov, ktoré síce sú nové, ale nemôžu sa tak predávať, pretože mali napríklad otvorený obal.

4. Manažujte si energie

Programovateľný termostat môže ušetriť peniaze na kúrenie a chladenie. Peniaze, ktoré neminiete za energie pri každej mesačnej platbe, môžete šetriť. Hoci sa to nezdá, mesiac k mesiacu to môže na konci roka spraviť peknú kôpku peňazí. Samozrejmosťou je aj, že budete efektívne vetrať, využívať napríklad pri praní nočný prúd, ktorý je lacnejší a podobne. Čo ešte môžete robiť, ak popri malom plate chcete aj šetriť? Namiesto auta používajte bicykel, obmedzte návštevu reštaurácií a využívajte zľavové kupóny, ktoré vám dávajú v obchodoch. Ďalšie rady nájdete aj tu.
Zdroj: sok (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie