Absolventi nie sú pripravení na reálny pracovný život

Hľadám prácu
Súčasný pracovný trh ponúka dostatok pracovných pozícií, ponuka aktuálne prevyšuje dopyt. Čo zamestnávateľom prekáža, je fakt, že uchádzači trávia veľa chvíľ na sociálnych sieťach, niekedy na úkor svojho zamestnania, ale najmä im chýba potrebná prax a dostatočné pracovné návyky. Aké požiadavky na zamestnancov majú dnešné firmy?

Mnohí zamestnávatelia postrádajú u uchádzačov a absolventov zodpovedný a samostatný prístup, potrebné jazykové a počítačové znalosti, ale aj flexibilitu, ochotu učiť sa nové veci a rozvíjať samých seba. „Absolventi sú na reálny pracovný život a požiadavky spoločností málo pripravení. Aj preto vstúpila naša spoločnosť do systému duálneho vzdelávania,“ hovorí Michal Kováč, HR generalista zo spoločnosti ZF Slovakia, ktorá je súčasťou medzinárodného koncernu a pôsobí v Trnave v oblasti automotive.

Pre výrobné závody je ideálne, ak má kandidát prax v oblasti, pre ktorú sa pozícia obsadzuje. Nie pre všetkých je však prax podmienkou. „Nerobíme rozdiel medzi absolventmi a zamestnancami s praxou, nakoľko si vieme nášho budúceho kolegu zaučiť podľa našich požiadaviek a predstáv. Musí mať však schopnosť samostatnosti a zodpovednosti a ochotu učiť sa. Keď sa človek prejaví zodpovedne v jednoduchých veciach, môžete mu postupne zveriť zložitejšie činnosti,“ vysvetľuje Leoš Šimunek zo spoločnosti Šimunek, ktorá pracuje s manipulačnou technikou a pre jej zamestnancov je najmä potrebá zručnosť ovládať motorový vozík a stopercentná schopnosť bezpečnej prepravy pri nakladaní kamiónov a zakladaní do regálov vrátane odoberania tovaru.

V rámci požiadaviek na všeobecné spôsobilosti prevládajú podľa údajov z ISTP.sk už dlhodobejšie samostatnosť, komunikačné zručnosti (rokovanie s ľuďmi) a manuálne zručnosti, pri osobnostných predpokladoch zamestnávatelia vyhľadávajú kandidátov, ktorí sú spoľahliví, komunikatívni a precízni. „Zaujímavosťou je, že medzi najčastejšie inzerovanými pracovnými ponukami na portáli ISTP.sk sú zamestnania, na výkon ktorých postačuje stredoškolské vzdelanie, vo vybraných prípadoch aj základné vzdelanie (napríklad skladník, upratovačka, vodič, pomocník v kuchyni). Zamestnávatelia hľadajú najmä uchádzačov so stredným odborným alebo úplným stredným odborným vzdelaním, ktorí nemusia mať predchádzajúcu odbornú prax. Ak prax vyžadujú, uvádzajú len jeden alebo dva roky,“ upresňuje Pavol Hudec z výskumno-štatistickej a poradensko-konzultačnej spoločnosti Trexima Bratislava. Zároveň dodáva, že medzi najčastejšie inzerované pracovné ponuky na portáli ISTP.sk patria ponuky na kuchárov, čašníkov, obchodných zástupcov, predavačov, zváračov kovov a montážnych pracovníkov, skladníkov či vodičov nákladných a osobných motorových vozidiel.

Za hlavné medzery slovenských zamestnancov možno považovať nedostatočné ovládanie cudzieho jazyka a nedostatočné počítačové zručnosti hlavne pri práci s textom a tabuľkovými kalkulátormi alebo pri spracovávaní, ktoré významne znižuje produktivitu a presnosť práce. Ak sa chce uchádzač o prácu uplatniť, musí hovoriť najmä v prípade vyššie kvalifikovaných pozícií cudzím jazykom. V rámci požiadaviek na cudziu reč dominujú nemčina a angličtina.

„Robili sme prieskum medzi študentmi univerzity, z ktorého vyplynulo, že na škole majú možnosť vybrať si predmet cudzí jazyk, no ako študenti to nepovažujú za také dôležité. Nad štúdiom jazyka začnú premýšľať až v posledných ročníkoch štúdia, keď nastáva čas zvažovať svoje budúce zamestnanie,“ vysvetľuje Silvia Holéczyová z jazykovej školy Your Choice, ktorá je členom Asociácie jazykových škôl Slovenska a zároveň jazykovým partnerom októbrového pracovného veľtrhu JobSpoTT v Trnave.

Pracovný veľtrh JobSpoTT privíta širokú verejnosť, študentov, absolventov či mamičky, ktoré sa chystajú do práce po materskej dovolenke, v Športovej hale v Trnave v stredu 26. októbra v čase medzi 9.00 – 20.00 hod. Program na štyroch samostatných pódiách zmapuje aktuálne trendy na trhu práce a porozpráva príbehy úspešných, ktorí môžu motivovať ďalších k pracovnej zmene. Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť ZF Slovakia, hlavnými partnermi sú firmy Boge, Šimunek a PSA Groupe, záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska. V prípade, že by ste sa aj vy chceli zaradiť na zoznam vystavovateľov a nájsť si počas pracovného veľtrhu nových zamestnancov, môžete sa registrovať tu: http://jobspott.sk/vystavovatelia/.
Zdroj: jobspott.sk Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie