Novela o sociálnom poistení zásadne zvyšuje odvody zamestnancov

Spravodajstvo
Bratislava 11. októbra (TASR) - Parlament by mal prerušiť rokovanie o novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa majú zvýšiť od budúceho roka dôchodky. Presvedčený je o tom opozičný poslanec Jozef Mihál (SaS), ktorý to požadoval po tom, čo boli k právnej norme predložené pozmeňujúce návrhy, ktorými sa majú zvýšiť vymeriavacie základy na platenie poistného.

"Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Vážneho podaného na sociálnom výbore, tu sledujeme dosť závažné zvyšovanie odvodov pre dobre zarábajúcich zamestnancov a ich zamestnávateľov. Na to treba primerane reagovať," upozornil Mihál. Navrhuje sa zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity. Zároveň sa navrhuje zvýšenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenských dávok, teda nemocenského, materského, ošetrovného a vyrovnávacej dávky.

Mihál je práve kvôli tým zmenám presvedčený, že by mala byť novela stiahnutá z aktuálneho rokovania a vrátená rezortu práce na prepracovanie. "Na poslednú chvíľu boli predložené zmeny, najmä pokiaľ ide o zvýšenie denného vymeriavacieho základu z 5-násobku na 7-násobok. Takéto závažné zmeny by mali korektne prejsť celým legislatívnym procesom. Bude férové, ak sa zákon preberie v celom legislatívnom konaní, aby prešiel tripartitou, aby sa k navrhovaným vymeriavacím základom mohli vyjadriť zamestnávatelia, ale aj odborári," presvedčený je Mihál.

Tiež mu pri právnej norme vadí, že vláda pri novele zákona o sociálnom poistení myslí len na poberateľov dôchodkov. "Pýtam sa, kde sú ostatní. Kde sú mladé rodiny. Kedy bude konečne zvyšovanie rodičovských príspevkov," doplnil Mihál s tým, že za problém považuje aj to, že sa nebudú valorizovať minimálne dôchodky. Práve preto predložil pozmeňujúci návrh, aby sa zvýšila suma minimálneho dôchodku o 4,14 sumy životného minima. "Znamená to zvýšenie sumy minimálnych dôchodkov pre všetkých ich poberateľov o sumu 8,20 eura, teda o rovnakú sumu, o akú sa podľa vládneho návrhu zvyšujú starobné dôchodky," priblížil Mihál.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) počas vystúpenia v parlamente uviedol, že minimálne dôchodky sa valorizovať nebudú. "Nevidíme racionálny dôvod na zvýšenie sumy minimálneho dôchodku rovnakým spôsobom, ako sa zvyšujú dôchodkové dávky. Samotný mechanizmus určenia sumy minimálneho dôchodku predstavuje zvýšenie starobného a invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, a to oveľa štedrejším spôsobom ako je nastavený mechanizmus valorizácie. Dôvodom je odlišný účel minimálneho dôchodku, ktorým je stanoviť minimálnu hranicu dôchodkového príjmu dôchodcom, ktorí pracovali väčšinu svojho života a napriek tomu sú v starobe ohrozený pádom do hmotnej núdze," priblížil Richter s tým, že ak má byť zachovaná podstata minimálneho dôchodku, neodporúča podporiť predložené zmeny týkajúce sa tejto valorizácie.

K novele zákona o sociálnom poistení predložil dva pozmeňujúce návrhy aj koaličný poslanec Jozef Burian (Smer-SD). V súvislosti so zvýšením maximálnej hranice denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenských dávok, teda nemocenského, materského, ošetrovného a vyrovnávacej dávky, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa, navrhol rovnako zvýšiť aj maximálnu hranicu denného vymeriavacieho základu na určenie výšky náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ktorú poskytuje zamestnávateľ. V druhom navrhuje zmrazenie solidarity pri výpočte priamych dôchodkových dávok ako ďalšiu kompenzáciu tohto zvýšenia. "Ide o zmrazenie redukcie a antiredukcie priemerného osobného mzdového bodu na úrovni roku 2016," doplnil Burian.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie