Odborový zväz KOVO spúšťa kampaň na podporu kolektívneho vyjednávania

Spravodajstvo
Bratislava 26. septembra (TASR) - Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, rast ekonomiky, ako aj produktivity práce vytvára priestor na ďalší rast miezd na Slovensku. Presvedčený je o tom Odborový zväz (OZ) KOVO, ktorý od 1. októbra tohto roka spúšťa kampaň zameranú na podporu kolektívneho vyjednávania a zvyšovania miezd.

"Pokiaľ ide o porovnanie mzdovej úrovne, Slovensko minimálne v rámci Európskej únie sa pohybuje na chvoste. Ak si porovnáme ekonomické ukazovatele na Slovensku a mzdovú úroveň, stále je tam obrovská priepasť," podotkla na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

Zväz preto aj tento rok spúšťa kampaň zameranú na zvyšovanie miezd. "V podnikoch, kde sa kolektívne vyjednáva, sú asi o 21 % v priemere vyššie mzdy ako tam, kde nie je," vyčíslila Benedeková s tým, že nevylúčila aj nátlakové akcie v závislosti od toho, ako sa bude vyvíjať na podnikovej aj odvetvovej úrovni kolektívne vyjednávanie. "Tam, kde budeme cítiť potrebu podporiť trošku kolektívnych vyjednávačov, zorganizujeme takéto podporné aktivity," doplnila Benedeková.

Návrhy kolektívnych zmlúv podľa jej slov už boli odoslané zamestnávateľským zväzom. V druhej polovici októbra by tak mali začať kolektívne vyjednávania. "Jednotlivé základné mzdy chceme, aby rástli minimálne tak, ako bude rásť minimálna mzda. To znamená, že zhruba o tých 7,5 % až 8 %. V absolútnom vyjadrení je to zhruba 40 až 45 eur mesačne," vyčíslila Benedeková.

Zväz pripúšťa, že vyjednávanie bude rovnako náročné vo všetkých odvetviach. "Kde je predpoklad, aby sa dalo dobre dojednať mzdy, je strojársky priemysel, automobilový priemysel, tiež v hutníctve, rovnako aj v elektrotechnickom priemysle," vymenoval predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Problém zvyšovať mzdy by mohol byť v autobusovej doprave. "Tam je trošku problém, lebo je to viazané na rozpočty žúp, ale nárast by mohol byť a dnes vidíme, že je tam nedostatok vodičov," vysvetlil Machyna, že vyriešiť tento problém by bolo možné aj zvyšovaním miezd.

Taktiež sa budú pravdepodobne horšie zvyšovať mzdy aj v službách alebo v sklárskom priemysle, kde podľa Machynu to závisí od toho, ako sa darí ktorému podniku. "Služby, sklári, autobusová doprava, to bude trošku zložitejšie, strojári, hutníci, tam ten priestor evidentne je a je pokrytý aj rastom, aj produktivitou a všetkými ukazovateľmi, ktoré momentálne sú," dodal Machyna.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie