V SOŠ otvoria nový študijný odbor pre mechanikov hasičskej techniky

Spravodajstvo
Považská Bystrica 13. septembra (TASR) – Stredná odborná škola (SOŠ) v Považskej Bystrici rozšíri v budúcom školskom roku portfólio svojich študijných odborov o odbor mechanik hasičskej techniky. Škola bude po Novákoch a Trenčíne iba treťou v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK), kde budú tento odbor vyučovať.

Podľa riaditeľa SOŠ v Považskej Bystrici Jána Kunovského silné zázemie dobrovoľných hasičských zborov na strednom Považí priviedlo vedenie školy k myšlienke otvoriť študijný odbor v Považskej Bystrici. „So súhlasom zriaďovateľa (TSK – pozn. TASR) sme sa rozhodli oživiť klasické odbory automechanikov o mechanikov hasičskej techniky. Nový odbor je určený najmä pre žiakov, ktorí sa zaujímajú o hasičskú techniku. Počas štúdia sa oboznámia s opravami rôznych hasičských zariadení – automobilov, striekačiek, príslušenstva, ale naučia sa aj zasahovať počas krízových situácií," priblížil Kunovský s tým, že v školskom roku 2017/2018 príjmu desiatich žiakov do prvého ročníka.

Ako dodal zriadeniu nového štvorročného študijného odboru s maturitou predchádzali rokovania s vedením mesta Považská Bystrica, ktoré zastrešuje dobrovoľné hasičské zbory v považskobystrickom regióne. Tie podľa neho získali vďaka dotácii od štátu najmä v posledných rokoch kvalitnú hasičskú techniku. Študenti SOŠ sa budú podieľať na oprave, údržbe a servise techniky dobrovoľných hasičských zborov.

„Predbežnú dohodu máme aj s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici. Im síce robí opravy a údržbu spoločnosť zmluvne zaviazaná s ministerstvom vnútra, ale hasiči umožnia našim študentom oboznámiť sa s ich najmodernejšou hasičskou technikou,“ doplnil riaditeľ SOŠ.

Podľa viceprezidenta Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR a šéfa krajských dobrovoľných hasičov Michala Jurdíka je len v okresoch Považská Bystrica, Ilava a Púchov okolo 2500 dobrovoľných hasičov. Dobrovoľný hasičský zbor je podľa neho prakticky vo všetkých mestách, obciach a mestských či miestnych častiach v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie