Zamestnanci bratislavského Volkswagenu budú v utorok protestovať

Spravodajstvo
Bratislava 12. septembra (TASR) – V automobilovej spoločnosti Volkswagen Slovakia v Bratislave sa v utorok (13.9.) o 13. hodine uskutoční protestné zhromaždenie. Organizujú ho tamojšie podnikové odbory, ktoré kritizujú podľa nich diskriminačný prístup vedenia firmy k zamestnancom.

Konanie protestu dnes pre TASR potvrdil predseda odborovej organizácie Zoroslav Smolinský, ktorý pred hlavnou bránou podniku očakáva 1000 ľudí. Odbory totiž poukazujú na nespokojnosť a zhoršenú pracovnú atmosféru medzi zamestnancami. Dôvodom majú byť výhody, ktoré manažment ponúka novoprijatým zamestnancom ako motiváciu v snahe doplniť stavy v závode.

Noví pracovníci majú podľa odborárov na rozdiel od tých dlhodobých nárok na polročnú zmluvnú dopravu zadarmo či nástupný bonus vo výške 500 eur. Smolinský hovorí o diskriminácii v podniku v podobe rozčleňovania zamestnancov.

"Ak bude o mesiac situácia s personálom ešte horšia a budú naberať nových ľudí, tak potom im ponúknu ešte stravu zadarmo? A potom už tu budeme mať tri kategórie zamestnancov – tí, čo budú mať dopravu aj stravu zadarmo, potom tí, čo majú iba dopravu a potom služobne starých zamestnancov, ktorí si musia platiť za všetko. Takéto niečo do podniku nepatrí. Tie nálady a atmosféra pri linkách ozaj nie je dobrá," zdôraznil Smolinský.

Odbory preto od vedenia automobilky požadujú, aby finančne ohodnotilo rozdiel medzi novoprijatým a už zaškoleným zamestnancom. Dnešné spoločné stretnutie však riešenie situácie neprinieslo. "Vedenie sa k tomu postavilo tak, že nič meniť nechce. Oni nám neveria, že nálada je taká, lebo všetci si myslia, že to, čo urobili, je úplne správne. Nemajú informácie, alebo majú skreslené informácie o tom, čo sa deje v halách," dodal Smolinský.

Automobilka tvrdí, že z jej sociálneho programu môžu čerpať všetky skupiny zamestnancov. "Nastavený je tak, aby si v ňom každý, služobne mladší aj starší, našiel výhody pre seba alebo pre svoju rodinu. Niektoré benefity sú závislé od počtu odpracovaných rokov, iné môžu zamestnanci čerpať od začiatku pracovného pomeru. Sociálny program je pružný a pravidelne sa prispôsobuje zamestnancom," uviedla hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie