Individuálny účet poistenca poskytuje prehľad o obdobiach poistenia

Spravodajstvo
Bratislava 6. septembra (TASR) - Podobne ako narastá počet záujemcov o písomný výpis z individuálneho účtu, ktorý každému poistencovi vedie Sociálna poisťovňa (SP), rastie aj počet tých, ktorí požadujú sprístupnenie týchto informácií elektronicky, pomocou tzv. GRID kariet.

Kým v roku 2012 bol počet vydaných GRID kariet približne 122.000, v súčasnosti poisťovňa eviduje už 186.233 vydaných kariet.

Individuálny účet poistenca poskytuje prehľad o započítaných obdobiach poistenia (zamestnania), údaje o výške vymeriavacích základov na platenie poistného, všeobecných vymeriavacích základoch a výške osobných mzdových bodov počnúc od roku 2004, t.j. od roku, v ktorom nadobudol účinnosť zákon o sociálnom poistení. Ide o rozhodujúce údaje, potrebné na určenie dôchodku. Ich zadaním do kalkulačky na informatívny výpočet dôchodku umiestnenej na webovom sídle SP si záujemca môže vyrátať orientačnú sumu dôchodku. Držiteľ spomínanej GRID karty si môže údaje na svojom individuálnom účte skontrolovať z domu prostredníctvom svojho počítača.

"Pre vydanie GRID karty stačí, ak záujemca osobne navštívi pobočku Sociálnej poisťovne. Zriadenie prístupu k elektronickým službám je jednoduché, bezplatné a na počkanie v každej pobočke Sociálnej poisťovne," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie