Parlament prijíma zákon, ktorý zvýši hodnotu zdravotných poisťovní

Legislatíva
Bratislava 25. júna (TASR) - Národná rada SR prijíma zákon, na základe ktorého sa zvýši hodnota zdravotných poisťovní (ZP), ktoré chce štát kúpiť. Na dnešnom brífingu to vyhlásil poslanec Alojz Hlina (nezaradený) na margo návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá sa aktuálne nachádza v druhom čítaní.

Ako problematické vníma Hlina ustanovenie, ktoré hovorí, že sa zvyšuje strop sumy (zo súčasného 36-násobku na 60-násobok priemernej mzdy), z ktorej sa platia odvody z dividend na zdravotné poistenie, a to aj spätne. "Niekto, kto si bude vyplácať dividendu, musí z nej odviesť zdravotný odvod a ZP si to zahŕňa do predpokladaných budúcich výnosov. Ono sa to dá aj ohodnotiť. Navyše, väčšina podnikateľov je poistených v súkromných ZP. Je to účelovo šitá záležitosť a koordinovaná snaha, ako pripraviť občanov tejto krajiny o peniaze," myslí si Hlina.

Tieto závery poslanec konzultoval aj s "jednou z najvýznamnejších audítorských firiem, aké existujú", ktorá však nechcela byť menovaná. "Potvrdili mi, že pri auditovaní hodnoty firmy, ktorá sa bude odkupovať, tak takáto skutočnosť musí byť zahrnutá v plusovej hodnote firmy," konštatoval poslanec.

Podľa Hlinu tu možno hovoriť o lúpeži s využitím parlamentu. "Je to nad moju mentálnu kapacitu, nerozumiem tomu, keď sa deklarovalo, že kupujeme, a teraz zvyšujeme cenu," povedal. Hlina bude o týchto veciach hovoriť aj v rozprave, pričom je pripravený na protest prísť oblečený v lekárskom odeve.

Rezort zdravotníctva na margo kritizovanej retroaktivity už skôr vyhlásil, že ide len o úpravu metodiky výpočtu. "Tá je ale zrejmá aj zo súčasného zákona. Aby nedochádzalo k výkladovým nedorozumeniam, sa toto v zákone upresňuje," doplnila hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie