SOŠ automobilová v Košiciach pokračuje v systéme duálneho vzdelávania

Spravodajstvo
Košice 5. septembra (TASR) - Stredná odborná škola (SOŠ) automobilová v Košiciach pokračuje druhým školským rokom v systéme duálneho vzdelávania v učebných autoopravárenských odboroch. Traja noví zamestnávatelia z regiónu Košického kraja pribudli k doterajším ôsmim podnikateľom, u ktorých počas predchádzajúceho školského roka žiaci školy praxovali.

SOŠ automobilová ponúka duálne vzdelávanie v štyroch učebných odboroch - mechanik, elektrikár, karosár a lakovník, pričom prvý ročník je spoločný. Zamestnávatelia, s ktorými škola pred rokom podpísala zmluvy, si do duálu vybrali 25 žiakov v rámci odboru autoopravár – mechanik. Z nich prvý ročník úspešne ukončilo 24 žiakov.

Podľa riaditeľa SOŠ Jozefa Eperješiho po ročnom odbornom výcviku v reálnej profesionálnej autoservisnej praxi žiaci duálneho vzdelávania zmenili pohľad na ďalšie učebné odbory. "Osem žiakov po dohode so zamestnávateľmi a rodičmi prestúpilo do nedostatkového odboru karosár, pričom 16 žiakov ostalo v pôvodnom odbore mechanik. Dochádzka, prospech a správanie žiakov potvrdzujú podstatne lepšie výsledky v prospech duálnej formy vzdelávania. Najzaujímavejšie však pre nás bude uplatnenie našich duálnych žiakov v porovnaní s neduálnymi na trhu práce po skončení štúdia na našej škole," zhodnotil dnes riaditeľ prvý rok fungovania duálu.

Zmenou oproti minulému školskému roku je to, že spoločnosti mali možnosť výberu žiakov vo všetkých štyroch autoopravárenských odboroch podľa toho, aké zamestnanecké pozície v budúcnosti plánujú. "V tomto čase je stav prvákov v duáli nižší ako pred rokom, ale splnili sme požiadavku podnikateľov. Aj spoločnosti sa zdokonaľujú v postupe výberu žiakov do duálu. Znamená to, že nevyberú každého. Uchádzač musí splniť ich predstavu budúceho zamestnanca," priblížil riaditeľ.

V novom školskom roku bude v duálnom vzdelávaní v prvom ročníku 12 žiakov odboru mechanik, traja žiaci odboru elektrikár, jeden žiak odboru karosár a dvaja žiaci odboru lakovník.

Pôvodné duálne zmluvy má škola od predchádzajúceho školského roku podpísané so spoločnosťami Automobilové opravovne Ministerstva vnútra SR, Auto – Gabriel, Tempus – Car, Tempus – Trans, France Tech, Autolux Košice, Motor – Car a Dopravný podnik mesta Košice (DPMK). V novom školskom roku sa zmluvne pridali firmy Auto – Valas, Auto – Impex, Scania Slovakia a Winkler. Posledná z firiem si zatiaľ žiakov do duálu nevybrala.

Odborný výcvik v duálnom vzdelávaní prebieha na najnovších zariadeniach s využitím najmodernejších technológií pod vedením skúseného personálu, kde prevláda individuálna forma výučby. Duálne vyučovanie prebieha podľa vzorových učebných plánov a je s vyššou dotáciou odborného výcviku v pomere 60 percent praxe a 40 percent teórie.

Rozbiehajúci sa duálny systém vzdelávania je otvorený pre všetky zamestnávateľské organizácie, ktoré ho budú postupne budovať s vytváraním nových učebných odborov. Pripomína to koordinátor zamestnávateľov združených v Rade vlády SR pre odborné vzdelávanie Július Hron. "So školami chceme ďalej rozvíjať tvorivú spoluprácu. Systém má byť obojstranne výhodný, vyvážený, pokiaľ ide o pomer teórie a praxe. Mali by sme spoločne viesť každého jedného študenta tak, aby sa vyzbrojil vedomosťami a po absolvovaní štúdia uplatnil na trhu práce," konštatoval.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenka Trebuľu je zámerom pripraviť čo najlepšie mladých ľudí pre trh práce. "Naše skúsenosti hovoria, že rovnako schodná a efektívna je aj cesta centier odborného vzdelávania, na ktorú sme sa dali už v roku 2009. Spokojnosť zamestnávateľov s absolventmi dokazuje, že fungovanie našich centier pri 11 stredných odborných školách pokrýva požiadavky zákona o odbornom vzdelávaní," uviedol Trebuľa.

Zdroj, foto, video: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie