Ministerstva financií dostalo k novele o dani z príjmov 123 zásadných pripomienok

Spravodajstvo
Bratislava 5. augusta (TASR) - Negatívny vplyv na konkurencieschopnosť Slovenska a podnikateľské prostredie. Toto môžu byť vplyvy zavedenia dane z dividend podľa subjektov, ktoré dali zásadné pripomienky k novele zákona o dani z príjmov z dielne Ministerstva financií ((MF) SR. Celkovo bolo k právnej norme vznesených 223 pripomienok, z toho bolo 123 zásadných.

Zrušenie zdravotných odvodov z dividend a nahradenia daňou vo výške 15 % patrilo medzi najviac kritizované opatrenia, ktoré má novela priniesť. Proti tomuto návrhu rezortu ministra Petra Kažimíra (Smer-SD) sa postavili aj niektorí jeho kolegovia z iných rezortov. "Zavedenie dane z dividend vo významnej miere negatívne ovplyvní konkurencieschopnosť slovenských podnikateľských subjektov, a taktiež má negatívny dopad na investície do slovenských spoločností, z dôvodu nižších príjmov z investícií," uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR.

Výhrady k právnej norme malo aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré žiada dopracovať analýzu vplyvov na podnikateľské prostredie k zavedeniu zdanenia dividend, ako aj zdaňovaniu ďalších podielov na zisku. Ministerstvo uviedlo, že podľa navrhovanej novely by sa mali zdaňovať aj príjmy členov pozemkového spoločenstva. Prijatie právnej normy by sa podľa agrorezortu mohlo dotknúť najmä ľudí žijúcich na vidieku a dôchodcov.

K obom ministerstvám sa pripojil aj rezort zdravotníctva. "Poistné na verejné zdravotné poistenie z príjmov z dividend predstavovalo od roku 2010 spolu s poistným od zamestnancov, samostatne zárobkovo činných osôb, samoplatiteľov a poistným plateným štátom jeden zo zdrojov systému verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike," upozornilo ministerstvo s tým, že odhad finančných zdrojov, ktoré sa takýmto spôsobom dostávali do systému verejného zdravotného poistenia a boli použité na úhradu zdravotnej starostlivosti, je na úrovni približne 18 miliónov eur ročne.

So zmenami v zdaňovaní dividend zásadne nesúhlasia zamestnávatelia. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) označila zavedenie 15-% dane za krok späť. Očakáva, že daň zníži atraktivitu podnikateľského prostredia a negatívne ovplyvní konkurencieschopnosť Slovenska. "Samotné zvýšenie sadzby o 1 % síce nespôsobí výrazné zníženie príjmu u príjemcov dividend, avšak nezavedením maximálneho vymeriavacieho základu, ktorý sa v prípade zdravotného poistenia uplatňoval, tak dôjde k výraznému dodatočnému zdaneniu zdrojov, ktoré už daňou z príjmu raz zdanené boli," upozornila RÚZ s tým, že neustále legislatívne zmeny tiež predstavujú zvýšené administratívne náklady pre daňové subjekty.

Podobný názor má aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), ktorá tiež upozorňuje na dvojité zdanenie. "Cieľ úpravy, ktorým je zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu, sa naplní iba z malej časti," upozornila PAS s tým, že majitelia firiem majú veľa legálnych možností ako novú legislatívu obísť. "A to buď nevyplatením dividend, reinvestovaním zisku, alebo jeho prevedením do zahraničia. Opatrenie môže, naopak, viesť k zníženiu vykazovaných ziskov firiem, a tým aj k poklesu výnosu z dane z príjmov právnických osôb," tvrdí PAS. K subjektom, ktoré mali zásadné pripomienky, sa pripojila aj Národná banka Slovenska. Výhrady mala k navrhovaným zmenám k zdaňovaniu výnosov z cenných papierov.

Pripravované zmeny v novele však pochválila Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Ocenila, že opatrenia sú zamerané najmä na zníženie administratívnej záťaže podnikateľov a podporu podnikateľského prostredia v oblasti daní. Tiež je presvedčená, že nemajú negatívny dosah na zamestnancov. "Jednou zo zásadných zmien v zákone je zrušenie platieb odvodov z dividend a zavedenie ich zdaňovania. KOZ SR je presvedčená, že najmä poberatelia nadštandardných súm z dividend by mali byť solidárni a prispievať do štátnej kasy väčším podielom," uviedla konfederácia v pripomienkovaní. Zavedenie zdanenia dividend považuje za lepšie riešenie najmä preto, že zdravotné poistenie má podľa KOZ SR svoj špecifický účel, ako aj z dôvodu, že pri platbách odvodov je určený maximálny vymeriavací základ, ktorý prijímateľom dividend vo vyššej výške ako 60-násobok priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve znižuje percentuálnu sadzbu odvodu. Pre negatívny vplyv na domácnosti odporúča zaradiť dividendy do 500 eur na daňovníka ročne medzi príjmy oslobodené od dane.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie