Minimálna mzda by mohla v budúcom roku dosiahnuť 435 eur

Spravodajstvo
Bratislava 5. augusta (TASR) - Minimálna mzda by mohla v budúcom roku vzrásť o 30 eur na 435 eur. Túto sumu navrhlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR po tom, čo sa na výške minimálneho zárobku nedohodli sociálni partneri. Návrh na jej zvýšenie rezort práce už predložil na rokovanie tripartity, ktoré by malo byť 15. augusta tohto roka.

Ministerstvo uviedlo, že návrh na zvýšenie minimálnej mzdy v budúcom roku predložilo po posúdení celkovej sociálnej situácie v Slovenskej republike za predchádzajúci kalendárny rok. Taktiež očakáva pozitívny vývoj ekonomiky v budúcom roku. "Zvýšenie sumy minimálnej mzdy v tzv. hrubom vyjadrení o 30 eur mesačne znamená medziročný nárast o 7,4 %," uviedol rezort práce.

Ten predložil svoj návrh po tom, čo sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálneho zárobku nedohodli do 15. júla tohto roka. "Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky zhodne informovali, že sociálni partneri nedospeli k dohode, avšak prejavili záujem pokračovať v sociálnom dialógu aj po zákonom stanovenom termíne s cieľom nájsť kompromisné riešenie," uviedlo ministerstvo v materiáli predloženom na tripartitu.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR predložila ministerstvu návrh na úpravu sumy mesačnej minimálnej mzdy na 442 eur mesačne a sumy hodinovej minimálnej mzdy na 2,540 eura s cieľom zlepšiť postavenie nízkopríjmových zamestnancov.

Zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska nepredložili žiadny návrh.

Pre tento rok bola suma minimálnej mzdy stanovená na 405 eur. Stúpla o 25 eur z 380 eur.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie