Slovensko sa negatívnym dôsledkom brexitu nevyhne

Spravodajstvo
Bratislava 24. júna (TASR) – Brexit môže spôsobiť šok pre britskú ekonomiku a dlhodobý pokles hrubého domáceho produktu (HDP). V reakcii na výsledok britského referenda to uviedol Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Slovensko sa podľa neho nepriaznivým ekonomickým dosahom tohto rozhodnutia určite nevyhne.

Hošták sa domnieva, že negatívne ekonomické a geopolitické dôsledky môže pocítiť Európska únia aj Veľká Británia. "Brexit môže vygenerovať šok pre britskú ekonomiku a dlhodobý pokles HDP. Do roku 2020 by mohlo dôjsť k 5-% poklesu britskej ekonomiky, čo v absolútnych číslach predstavuje 100 miliárd libier," zhodnotil pre TASR.

Ako dodal, postihnutých môže byť až 950.000 pracovných miest. "Optimistické scenáre hovoria iba o strate približne pol milióna pracovných miest a 3-% poklese HDP. A Slovensko ako veľmi otvorená ekonomika sa týmto dosahom určite nevyhne – ale, zrejme skôr nepriamo," konštatoval Hošták.

Únia odchodom Británie podľa neho stráca člena, ktorý dosiaľ najviac tlačil na reformy. "Obávam sa preto, že Brusel tým stratí proreformné úsilie, ktoré práve Británia vehementne presadzovala," poznamenal tajomník RÚZ.

V oblasti imigračnej politiky tiež očakáva zmeny, keďže práve tá bola hlavnou témou referenda. Hošták si myslí, že podmienky zamestnávania imigrantov, a teda aj Slovákov v Británii sa sprísnia.

Britskí voliči vo štvrtkovom (23.6.) referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Za tzv. brexit hlasovalo 51,9 % zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 %. Účasť dosiahla 72,2 %.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie