Prejav na verejnosti? Takto poslucháčov neuspíte

Mám prácu
Z verejného prejavu má nepríjemné pocity väčšina ľudí. Dá sa im ale predísť. Prejav na verejnosti?

Skôr či neskôr to stretne každého z nás. Prejav na verejnosti. Či už je to rodinná udalosť, porada v práci či väčsia konferencia so stovkami poslucháčov, množstvo upretých pohľadov dokáže hovoriaceho znervózňovať.

Existujú našťastie možnosti, ako nervozitu z verejného prejavu potlačiť. Práva naopak, svojich poslucháčov môžete vďaka nim zaujať a pobaviť. Stačí si zapamätať tieto 4 zásady.

  • Očný kontakt 
Aby ste ostali s publikom v kontakte, udržujte očné spojenie pri jednej osobe najmenej dve až tri sekundy, prípadne tak dlho, aby ste dokončili vetu. Efektívny očný kontakt je najsilnejšia neverbálna devíza dobrého rečníka.

  • Správna miera informácií 
Ak to preženiete a spoľahnete sa do veľkej miery na dáta, údaje a fakty, môže sa stať, že budete hovoriť príliš dlho. Keďže tento typ informácií je spojený aj s počítačovou prezentáciou, rečníci to zvyknú prehnať aj s počtom slajdov. Spoľahlivá cesta, ako prísť o pozornosť poslucháčov.

  • Dostatok prestávok 
Pri prednáške alebo prejave má človek tendenciu využiť na maximum svoj čas. Snaží sa preto hovoriť bez prestávky a rýchlo. Správna rétorika vie ale využiť aj ticho. Odkaz, ktorý chcete svojím prejavom dať publiku, môže správne načasovaná krátka odmlka len umocniť.

  • Dávka humoru 
Je náročné dobre odhadnúť mieru, do akej by ste mali pri prejave žartovať. Obzvlášť, keď nepoznáte publikum. Dobrá rada je, aby ste boli z akaždých okolností sami sebou. Ak sa vám podarí na začiatku prejavu ľudí rozosmiať, môže to pomôcť prelomiť ľady.
Zdroj: sok (Hospodárske noviny)  Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie