Prednášky 14. ročníka Detskej Univerzity Komenského odštartuje minister financií

Spravodajstvo
Bratislava 22. júna (TASR) – V stredu 6. júla otvorí svoje brány Detská Univerzita Komenského (DUK). V poradí 14. ročník denného štúdia pre deti od deväť do 14 rokov pripravuje Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave. V priebehu mesiacov júl a august bude objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok približne 340 detských študentov. Prednášajúcimi sú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci, ktorí svoje prednášky vždy prispôsobujú veku detí.

Prázdninové vzdelávanie chlapcov a dievčat odštartuje slávnostnou imatrikuláciou o 11.00 h za prítomnosti rektora Univerzity Komenského v Bratislave Karola Mičietu a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru, ktorý inicioval vznik DUK v roku 2003. Počas ceremónie zaznie hymna DUK a študenti dostanú svoje prvé univerzitné indexy. Ako odznelo dnes na tlačovej konferencii, úvodnú prednášku prednesie minister financií SR Peter Kažimír. "Máme zvyk, že jediná prednáška, ktorú môže mať aj nie profesor alebo nie docent, je prvá uvítacia prednáška, veľmi si to vážime a veľmi sa tešíme, že to bude minister financií pán Kažimír," uviedol Juraj Kukura. "Vybral si skutočne veľmi zaujímavú tému Prečo peniaze kazia charakter? Klobúk dolu pred ním, nie je nikto povolanejší, ktorý môže na túto tému takto hovoriť."

Rektor UK v Bratislave Karol Mičieta ocenil, že tento formát vzdelávania existuje na takej kvalitnej úrovni. Prízvukoval, že o DUK čoraz väčší záujem. "Už sa to považuje za možno až viac ako dobre strávené prázdniny." Celkovo je pre deti pripravených deväť prednášok, ktoré sa budú snažiť zodpovedať aj také otázky ako napríklad Prečo potrebujeme umenie a kultúru?, Prečo je jeseň farebná? alebo Prečo sú peniaze zadarmo?

Cyklus prednášok dopĺňa dobrovoľný program sprievodných podujatí a workshopov. K tradičným aktivitám patrí kariérny a street dance workshop, exkurzie a tvorivé dielne v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, Slovenským národným múzeom a Slovenskou filharmóniou, výlet loďou do galérie Danubiana Meulensteen. Študenti budú mať možnosť navštíviť priestory Vojenského útvaru v Leviciach, školu v prírode na Planinke či výrobný závod Volkswagen. Veľkému záujmu sa teší i parlamentná hodina otázok s poslancami Národnej rady SR. "Škála workshopov je taká široká, že skutočne mladým ľuďom dáva možnosť prísť na to, čo ich v živote baví a čo majú radi," povedal pre TASR Juraj Kukura, šéf divadla, ktoré na svojich doskách spája vzdelanie, vedu a umenie.

Malí študenti, ktorí sa na prednáškach nemôžu zúčastňovať osobne, majú možnosť absolvovať letné vzdelávanie sa prostredníctvom Detskej Univerzity Online. Ďalšie informácie sú dostupné na www.duk.sk.

Zdroj, foto, video: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie