Zástupcovia učiteľov považujú šesťpercentné zvýšenie platov za nízke

Spravodajstvo
Bratislava 16. júna (TASR) – Školskí odborári, ale aj Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) sú nespokojní s navýšením platov učiteľov o šesť percent, považujú ho za nedostatočné. Navýšenie platov schválili poslanci NR SR na stredajšom (15.6.) rokovaní parlamentu. Učitelia na základných, stredných a vysokých školách by si mali finančne prilepšiť od septembra tohto roku.

"Šesť percent nerieši problém, ktorý dlhoročne pretrváva v slovenskom školstve," uviedol dnes pre TASR predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Negatívom podľa jeho slov je, že zvyšovanie platov sa netýka nepedagogických zamestnancov a zamestnancov, ktorí pracujú vo vede a výskume na vysokých školách. Odborári totiž dlhodobo upozorňujú, že platová situácia nepedagogických zamestnancov je kritická. Tabuľka upravujúca tarifné platy nepedagogických zamestnancov v školstve sa začína pod úrovňou minimálnej mzdy.

ISU taktiež považuje zvyšovanie platov za nedostatočné. "Je nedostatočné aj vzhľadom na všetky odporúčania OECD a Európskej komisie, ktorá každoročne v správe o krajine opakuje, že aj napriek tomu, že sa zvyšujú takto čiastkovo platy, je to stále nedostatočné na to, aby školstvo prilákalo a udržalo si mladých a talentovaných ľudí," uviedol pre TASR Branislav Kočan z ISU. Ako dodal, podľa odbornej verejnosti by sa platy v školstve mali zvýšiť minimálne o 25 percent.

Zvýšenie platov učiteľov základných, stredných a vysokých škôl by malo v tomto roku stáť 32,5 milióna eur. Najväčšiu položku zaplatí štát, 6,5 milióna eur obce a viac ako 330.000 eur samosprávne kraje.

Minister školstva Peter Plavčan už avizoval, že by chcel zvýšiť platy pracovníkom v regionálnom a vysokom školstve o šesť percent nielen od septembra, ale aj od začiatku budúceho roka.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie