Prišla pri pohovore reč na plat? Takto to zvládnete

Mám prácu
Môže sa zdať, že správne a včas nastoliť otázku výšky platu je nemožné určiť. "Nechcete čakať príliš dlho, ale na druhej strane by ste neradi začali hovoriť o mzde príliš skoro, čím môžete proti sebe popudiť personalistu," hovorí odborníčka na zamestnávanie a koučka Lynn Taylor.

Tu je niekoľko rád, ktorých sa držať, keď sa idete s možným budúcim zamestnávateľom rozprávať o plate.

Zistite, či spoločnosť vôbec zaujímate

Dávajte si pozor hlavne na dĺžku a kvalitu prvotných mailov, telefonátov a ďalšej komunikácie. Z priebehu týchto rozhovorov môžete určiť, do akej miery majú o vás záujem. Ak máte z takéhoto "predpohovoru" negatívny pocit, s témou platu počkajte.

Zvážte, ako veľmi ste skúsený

Ak ste v odvetví úplný nováčik, je to ďalší dôvod na to, aby ste sa neunáhlili. V tomto bode vašej kariéry je skromnosť lepším variantom, vzhľadom k tomu, že nemáte skúsenosti.

Buďte si vedomý, že riskujete

Výška platu je pre väčšinu ľudí zásadná. Nikto ale nechce vyvolať v personalistovi dojem, že je to tá najpodstatnejšia časť ponuky a hlavná motivácia vášho záujmu.

Ak s otázkou peńazí prídete príliš skoro, môžete vysielať o sebe negatívne signály. Ak sa vám pozícia, ktorú vám ponúkajú naozaj páči, a viete že ju vezmete tak či tak, s témou platu počkajte.

Pripravte sa na vyjednávanie

V hlave by ste mali mať jasno nielen to, akú minimálnu mzdu chcete mať, ale aj to, ako sa k nej dostať.

Existujú rôzne postupy vyjednávania, ktoré môžete použiť. Skúste pôsobiť sebavedome, prípadne ponúknite platové rozpätie. Vyhnite sa frázam typu "myslím si" a podobne.

Ak sa na túto situáciu dopredu pripravíte, bude prebiehať menej nepríjemne a rýchlejšie sa dostanete k takej výške mzdy, akú by ste ideálne chceli mať.
Autor: (sok) (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie