Proces plánovania kariéry má štyri kroky a začnite v tom kroku, ktorý je pre vás momentálne relevantný:
Krok 1: Poznanie samého seba
Začnite premýšľať o tom, kde ste teraz, kde chcete byť v budúcnosti, a ako sa tam chcete dostať. Potom, čo ste zhodnotili, kde ste teraz a kde chcete byť, môžete pracovať na poznaní vašich zručností, záujmov a hodnôt.Začnite sa pýtať sami seba na nasledujúce otázky:
-
Kde som v teraz?
-
Kam sa chcem dostať?
-
Čo chcem od svojho zamestnania alebo kariéry?
-
Čo rád robím?
-
Aké sú moje silné stránky?
-
Čo je pre mňa dôležité?
Krok 2: Zisťovanie
Tento krok je o objavovaní toho, čo vás vo vašej kariére alebo vzdelávaní zaujíma. Akonáhle budete mať nejakú predstavu o vašich preferenciách, môžete skúmať špecifické zručnosti a kvalifikácie požadované pri povolaniach alebo typoch vzdelávaní, ktoré vás zaujímajú. Na konci tohto kroku budete mať zoznam preferovaných povolaní a/alebo možnosti vzdelávania.Preskúmajte profesie, ktoré vás zaujímajú a spýtajte sa sami seba, ako moje schopnosti a záujmy zodpovedajú požiadavkám týchto povolaní:
-
Kde sú moje medzery?
-
Aké mám možnosti na získanie zručností alebo kvalifikácií na tieto profesie?
-
Aké zručnosti potrebujem?
Krok 3: Rozhodovanie
Tento krok zahŕňa porovnávanie vašich možností, zúženie vášho výberu a premýšľanie o tom, čo vám v tomto okamihu najviac vyhovuje v ďalšom napredovaní.Opýtajte sa sami seba:
-
Aké sú moje najlepšie možnosti práce/vzdelávania?
-
Ako tieto možnosti vyhovujú mojim zručnostiam, záujmom a hodnotám?
-
Ako tieto možnosti vyhovujú súčasnému trhu práce?
-
Ako sa hodia k mojej súčasnej situácii a zodpovednostiam?
-
Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých možností?
-
Čo mi môže pomôcť a čo ma naopak bude brzdiť?
-
Čo s tým môžem urobiť?
Kľúčovým krokom je výber oblasti, slabej stránky, na ktorú sa chcete zamerať. A nech už sú vaše ambície akékoľvek a slabosti hoci aj nespočetné, zúžte váš výber na tie, ktoré sú skutočne ťažiskové. Ak si totižto zaumienite vylepšiť sa v desiatich oblastiach, môžete si byť istý, že sa vám to naraz nepodarí. Takisto sa zamyslite nad tým, či rozvoj danej vlastnosti alebo vedomosti je vecou krátkodobou alebo dlhodobou. Zamerajte sa na tie, ktoré sú kľúčové a v ktorých máte šancu uspieť a dosiahnuť pokrok. Ideálne je si vybrať:
-
Jednu oblasť, na ktorej je potrebné pracovať dlhodobo (najbližšie dva-tri roky). Typickými príkladmi sú získanie rozsiahlej siete kontaktov, rozvoj vlastností, osvojenie, prípadne odstránenie zlozvykov, dlhodobé štúdium a pod.
-
Dve oblasti, na ktorých je možné vidieť výsledky v horizonte 6 mesiacov až jedného roka. Tie môžu, ale nemusia nevyhnutne súvisieť s oblasťou dlhodobou. Ide hlavne o vedomosti, jednoduché zručnosti typu ovládanie softvéru, získanie počiatočných skúseností, nadobudnutie základov v istej oblasti atď.
Krok 4: Naplánovanie rozhodnutí
V tomto bode si môžete naplánovať kroky, ktoré musíte podniknúť, aby ste váš plán začali realizovať. Použite všetko, čo ste sa dozvedeli o vašich schopnostiach, záujmoch a hodnotách, spolu s informáciami, ktoré ste zhromaždili o svete práce, a vytvorte si plán.Začnite tým, že sa opýtate sami seba:
-
Aké opatrenia/kroky mi pomôžu dosiahnuť moje pracovné, vzdelávacie a profesijné ciele?
-
Kde môžem získať pomoc?
-
Kto ma bude podporovať?
-
plán, ktorý vám pomôže ďalej skúmať vaše možnosti (napr. pracovné skúsenosti alebo ďalší výskum); alebo
-
plán, ktorý stanovuje presné kroky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše ďalšie vzdelávacie alebo pracovné ciele.
Zvážte sami, či na váš rozvoj potrebujete komplikované procesy, tabuľky, zošity, mapy alebo skôr raz za čas vyhradený priestor pre seba, kde sa zamyslíte nad vašimi cieľmi, čo vám v ich dosiahnutí bráni a ako tieto bariéry odstránite. Je to jednoduché, i keď možno nie ľahké. Kľúčovým je prechod od plánu k akcii. Inač osobný plán ostane len plánom.