Mladá generácia by mala rozvíjať európsku myšlienku ďalej

Spravodajstvo
Bratislava 9. mája (TASR) – Na Hlavnom a Primaciálnom námestí v Bratislave sa dnes konajú oslavy pri príležitosti Dňa Európy. Celá Európa si každoročne 9. mája pripomína proces európskej integrácie. Vízie spoločnej Európy sú známe zo Schumanovej deklarácie, od prijatia ktorej uplynulo už 66 rokov.

"Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman položil základný kameň Európskej únie a na základe jeho výzvy európske krajiny začali budovať novú mierovú Európu," povedal na otvorení podujatia Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Tento ročník, ktorý sa nesie v duchu hlavného motta EÚ "Zjednotení v rozmanitosti" sa líši najmä tým, že sa na ňom podieľalo až 40 partnerov. "Neorganizujeme dnešnú narodeninovú oslavu sami, ale máme tu aj 40 partnerov. Nie sú to len európske inštitúcie, ale aj hlavné mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj, slovenské ministerstvá a veľvyslanectvá európskych krajín a kultúrne inštitúty," povedal.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku lákal návštevníkov na bohatý program. "Prichystané sú rôzne programy - pre študentov Erasmus+, pre umelcov je nachystaná kreatívna Európa, pre mestá a obce Európa pre občanov. Celý deň sú rôzne koncerty, súťaže, kvízy, cirkusové predstavenia a večer vyvrcholí koncertom skupín Fallgrapp a Fragile. Nakoniec bude pred desiatou večer i prekvapenie," uviedol.

Význam takýchto podujatí vidí aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. "Je dôležité, aby sa spoločný európsky dom udržiaval, lebo momentálne prechádza veľmi turbulentným vývojom a budeme potrebovať mladú generáciu, aby európsku myšlienku rozvíjala ďalej," povedal Šefčovič.

Na Hlavnom námestí sa oslava začala o 10.00 h a potrvá až do večerných hodín. Stánky budú pre návštevníkov otvorené do 18.00 h.

Na Primaciálnom námestí v Bratislave môžu návštevníci do 17.00 h riešiť rozličné úlohy súvisiace s informáciami o európskych štrukturálnych fondoch a zaznie aj množstvo informácií a prezentácií konkrétnych projektov podporených z prostriedkov Európskej únie, ako aj o ich využívaní.

Každú hodinu sú pripravené súťaže, v ktorých si návštevníci môžu overiť svoje vedomosti o EÚ a európskych fondoch. Pripravené sú aj praktické ukážky výsledkov projektov podporených zo štrukturálnych fondov. Hlavným spoluorganizátorom podujatia na Primaciálnom námestí je Úrad vlády SR.

"V Európskej únii sa organizujú takéto oslavy už desiatky rokov, ale na Slovensku je to od nášho vstupu, teda od roku 2004, každý rok. Nie vždy je to v Bratislave, napríklad v roku 2014 sme mali Deň Európy v Košiciach. A snažíme sa aj v iných slovenských mestách si tento sviatok pripomínať aspoň symbolicky rozdávaním žltých ruží, organizovaním malých koncertov urobiť oslavy aj tam," povedal pre TASR Chrenek.

Pri príležitosti Dňa Európy by Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR malo spustiť oficiálnu webovú stránku prvého slovenského predsedníctva www.eu2016.sk. Web bude k dispozícii v štyroch jazykoch - slovenskom, anglickom, francúzskom a nemeckom. "Stránku pripravilo ministerstvo zahraničných vecí, my ju, samozrejme, tiež promujeme a pomáhame. Viaceré naše podujatia sú zároveň podujatiami v rámci slovenského predsedníctva," povedal pre TASR Chrenek.

Oslavy pri príležitosti Dňa Európy - symbolických narodenín Európskej únie

V Európe potrebujeme jednotu viac, ako kedykoľvek predtým

Bratislava 9. mája (TASR) - Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH, EĽS) pri príležitosti dnešného Dňa Európy upozorňuje, že myšlienka jednotnej, mierovej a spolupracujúcej Európy je dnes vo väčšom ohrození, ako kedykoľvek predtým.

"Stojíme pred veľkými výzvami a to, ako ich zvládneme, ovplyvní podobu Európy na desaťročia dopredu. Len vďaka integrácii a spolupráci nepozná náš kontinent už sedemdesiatjeden rokov veľkú vojnu a neustále sa ekonomicky rozvíja. Toto by si mali uvedomiť tí, ktorí dnes nezodpovedne volajú po uzatváraní hraníc, či dokonca po vystúpení z Európskej únie."

Štefanec apeluje aj na slovenskú vládu, aby využila naše predsedníctvo na osvetu a vysvetľovanie významu nášho členstva v Európskej únii najmä mladým ľuďom.

"Jednotný trh, členstvo v eurozóne a v Schengene nám zabezpečuje tisíce pracovných miest a otvára našim občanom možnosti o akých sa našim predkom ani nesnívalo. Ak toto stratíme, vrátime sa ekonomicky o tridsať rokov nazad. Kľúčová je reforma vzdelávania, po ktorej volajú samotní učitelia humanitných predmetov. Sám s ich zástupcami úzko spolupracujem a viem, že ich návrhy by pri boji proti extrémistickým a protieurópskym náladám veľmi pomohli."

Podľa slovenského europoslanca európska integrácia ešte zďaleka nevyčerpala všetky svoje možnosti.

"V blízkej budúcnosti chceme vybudovať jednotný digitálny trh, ktorý prinesie obrovské úspory a občanom uľahčí podnikanie aj komunikáciu s úradmi. Pripravovaná Energetická únia zníži ceny energií a prinesie väčšiu efektivitu pri ich využívaní. Pripravujú sa, či už bežia programy pomoci malým a stredným podnikateľom a v neposlednom rade sme schválili historické investície do infraštruktúry. Toto všetko a oveľa viac však nebude možné dosiahnuť bez úzkej spolupráce medzi členskými štátmi. S ňou ide ruka v ruke aj spoločne zdieľaná zodpovednosť."
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie