Maturanti predviedli gastronómiu Vyšehradskej štvorky

Spravodajstvo
Michalovce 29. apríla (TASR) – Maturanti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Michalovciach predviedli svojim hosťom v rámci praktickej skúšky gastronómiu Vyšehradskej štvorky, od vzniku ktorej uplynulo 25 rokov. "Menu pozostávalo z vybraných národných jedál českej, poľskej, maďarskej a slovenskej kuchyne. Žiaci ich predviedli v modernom šate, pripravované boli pod dohľadom šéfkuchára Mariána Pšáka," informovala TASR zástupkyňa riaditeľa Eva Pažinková.

Fenoménom českej kuchyne sú podľa maturantov omáčky, ktoré sú nielen lahodné, ale aj jednoduché na prípravu. Typickou jedinečnou prílohou sú české "knedlíčky". Medzi najpopulárnejšie sladké jedlá patria palacinky a jablkový závin. Maďarská gastronómia sa zas vyznačuje kaloricky bohatými jedlami, najčastejšie dochucovanými mletou paprikou. Ovplyvnená je rakúskou a tureckou kuchyňou. Poliaci si radi pochutia na rybách, ktoré majú na ich stoloch monopol. V kuchyni nesmú chýbať lesné huby, ktoré sa používajú na prípravu omáčok, ale aj do polievok. Podľa študentov je slovenská gastronómia historicky známa bravčovým mäsom, jahňacinou, zemiakmi, kapustou a strukovinami. Obed sa vždy začína polievkou a medzi najobľúbenejšie z nich patrí slepačí vývar.

Budúci absolventi hosťom predstavili tiež vyššiu formu zložitej obsluhy, medzi ktorú patrí dokončovanie studeného predjedla a cukrárenských výrobkov, carving, príprava miešaných nápojov a kávy. Praktickú ukážku sabráže šumivého vína predviedol Milan Kačmár. Výkony študentov hodnotila odborná maturitná komisia.

Riaditeľ školy Miroslav Sivý vyzdvihol prepojenie teórie s praxou, v ktorom vidí pozitíva najmä pre budúce praktické maturitné skúšky. "Verím, že študenti, ktorí absolvovali úspešne túto akciu, zvládnu ústne maturitné skúšky, a hlavne, že sa uplatnia v praxi a v živote," dodal Sivý.

Súčasná V4 vznikla 15. februára 1991, keď sa hlavy štátu alebo vlády Česko-Slovenska, Maďarska a Poľska stretli vo Vyšehrade, aby obnovili spoluprácu medzi týmito štyrmi národmi, ktorá pochádza ešte z roku 1335.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie