Stredoškolákov prax v mäsokombináte neláka, vysokoškolákov áno

Spravodajstvo
Púchov 29. apríla (TASR) – Upevnenie kontaktu vedy s praxou a získanie informácií z výrobných technológií, logistiky a výskumu, ako aj získanie praktických poznatkov je cieľom dnešnej exkurzie vysokoškolákov z Katedry potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) Bratislava v Púchovskom mäsovom priemysle, a. s., Púchov.

Podľa ekonomického riaditeľa Púchovského mäsového priemyslu Milana Majerníka majú v snahe posilniť duálne vzdelávanie uzatvorenú zmluvu so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Púchove. Na týždňové praxe v mäsokombináte sa však prihlásili iba traja študenti. „Určite by sme prijali, keby ich bolo viac, pretože to sú kádre, ktoré vieme okamžite umiestniť v našom podniku na pracovné pozície. Pracuje u nás asi 80 cudzincov z piatich krajín. Tieto miesta by sme radšej obsadili slovenskými pracovníkmi, no neuspeli sme,“ doplnil Majerník.

V protiklade s nezáujmom stredoškolákov je záujem študentov Katedry potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity Bratislava o prax v podniku. „Naša spoločnosť má dlhodobú spoluprácu s Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorá je jedinou fakultou na Slovensku s chemicko-inžinierskym zameraním na výchovu odborníkov pre potravinársky priemysel. Zo strany školy je záujem o návštevu našej spoločnosti, kde si študenti môžu v praxi overiť teoretické vedomosti,“ pripomenul ekonomický riaditeľ s tým, že absolventi vysokej školy majú možnosť v spoločnosti nastúpiť na funkcie technológov, kvalitárov, pracovať môžu na úseku ochrany, bezpečnosti a kvality potravín, ale aj na ekonomickom úseku.

Podľa pedagóga z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Ladislava Starucha majú študenti možnosť v Púchovskom mäsovom priemysle v praxi vidieť najšpičkovejšie technológie a stroje a spoznať celý proces od príjmu suroviny cez spracovanie až po finálny výrobok a jeho distribúciu. Doplnil, že len v Púchovskom mäsovom priemysle pracujú momentálne štyria jeho diplomanti.

Štvrtáčka chemicko-potravinárskej fakulty STU Eliška Masarovičová je rada, že sa po štyroch rokoch štúdia dostali konečne do reálne výroby a konečne vidia niečo naživo. „Je to smutné, že štyri roky do nás niečo tlačia a až teraz vidíme, ako to vyzerá v praxi. Malo by to byť častejšie, minimálne v každom ročníku.

Jej spolužiačka Lucia Tokárová ocenila vysokú úroveň hygieny vo všetkých prevádzkach spoločnosti. „Na vstupe si treba umývať ruky dezinfekčným prostriedkom, skôr sa neotvorí turniket na vstupe do prevádzky. Nie je možné mať nalakované nechty, mejkap, nie je povolený vstup s prsteňmi,“ doplnila.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie