Na veľtrhu práce ponúka 30.440 pracovných miest vyše 200 zamestnávateľov

Spravodajstvo
Nitra 26. apríla (TASR) – Na nitrianskom výstavisku Agrokomplexu sa dnes začal najväčší veľtrh práce v strednej Európe JOB EXPO. Na 6. ročníku veľtrhu ponúka vyše 30.440 voľných pracovných miest viac ako 200 zamestnávateľov zo Slovenska i zo zahraničia.

„Vlani hľadalo na veľtrhu prácu zhruba 45.000 záujemcov, zamestnávatelia priamo na výstavisku uzatvorili vyše 2000 pracovných zmlúv,“ skonštatoval Marián Valentovič, generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré je organizátorom veľtrhu. Veľtrh potrvá do 27. apríla.

Na jednom mieste ponúka prácu 165 slovenských a 42 zahraničných zamestnávateľov. Slovenskí zamestnávatelia ponúkajú 13.443 pracovných miest, vyše 13.000 miest tvorí ponuka na pracovných portáloch a vyše 4000 voľných pracovných miest chcú obsadiť zahraniční zamestnávatelia. K nim sa pridali poskytovatelia neštátnych služieb zamestnanosti a európski partneri verejných služieb zamestnanosti s reálnymi pracovnými miestami, s pracovnými príležitosťami a poradenstvom pre oblasť slovenského a európskeho trhu práce, ale aj vzdelávacie agentúry, ktoré ponúkajú širokú paletu služieb od poradenstva cez testovanie tzv. mäkkých zručností, jazykových zručností, počítačových zručností až po hodnotenie osobnosti. Súčasťou podujatia je aj 18. medzinárodná burza práce European Job Days 2016.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera zostáva otázka zamestnanosti prioritou vlády aj pre ďalšie štyri roky. Vláda chce vytvoriť 100.000 nových pracovných miest a znížiť mieru nezamestnanosti pod 10 %. „Dôležitá je spolupráca štátnych aj neštátnych subjektov, ktoré pracujú na trhu práce, preto odmietam privatizáciu služieb zamestnanosti. Nie je pre nás dôležité, či firma prijme zamestnanca prostredníctvom úradu práce alebo pracovnej agentúry,“ skonštatoval Richter. Zároveň povedal, že bude potrebná aj legislatívna zmena, ktorá by mala riešiť problém nezamestnanosti. „Nie je naším cieľom vyháňať ľudí z evidencie úradu práce, ale motivovať ich, aby išli pracovať. Ak bude niekomu ponúknutá práca zodpovedajúca jeho vzdelaniu a kvalifikácii a on ju dva-trikrát odmietne, budeme sa tým musieť hlbšie zaoberať a nevylučujem, že upravíme aj legislatívne tento rozmer.“ O konkrétnych riešeniach je podľa slov ministra zatiaľ predčasné hovoriť. Potrebné bude podľa Richtera riešiť situáciu ľudí v exekúcii. „Sú ich tisíce, nemajú záujem štandardne pracovať, lebo exekútor im prostriedky, ktoré zarobia, zoberie. Treba nájsť riešenie, aby boli motivovaní štandardne pracovať, nie načierno. Zaoberať sa chceme aj zneužívaním situácie, keď evidovaní nezamestnaní majú možnosť zarobiť si 148 eur na dohodu. Zamestnávatelia im nad tento limit platia peniaze na ruku. Je dôležité, aby čierna práca bola potieraná, tento spôsob podnikania kriví trh,“ povedal minister.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie