Uprataná kancelária zvyšuje produktivitu

Spravodajstvo
Bratislava/Senec 19. apríla (TASR-OTS) - Patrí vaše pracovisko k ukážkovo čistým, alebo mu vládne „trvalý pracovný neporiadok“? Ak je vaša odpoveď akákoľvek, mali by ste robiť poriadok pravidelne. Čistá a uprataná kancelária totiž vytvára motivačné prostredie a zvyšuje produktivitu.

Čistota pol života Zaprataná plocha stola, ufúľaná klávesnica so zvyškami jedla, zbierka mastných odtlačkov na monitore a tučná vrstva prachu na policiach. Pripomína vám to niečo? Prvé slnečné lúče, ktoré preniknú cez okná ukazujú, že je najvyšší čas upratať. Tam, kde je to možné, je ideálne poriadne vyvetrať a odbornej firme zveriť vyčistenie vzduchotechniky a klimatizácie. Podstatná je najmä kontrola a výmena filtrov. „Dráždivý prach, peľ a iné alergény sa skrývajú nielen v klimatizácii, ale aj útrobách výpočtovej techniky, v desktopoch, tlačiarňach či kopírkach. Vhodným riešením je použiť vzduchový tlakový čistiť v spreji s aplikátorom, ktorý sa dostane aj do ťažko prístupných miest,“ uvádza skúsenosti z praxe Martin Majerník, prevádzkový riaditeľ spoločnosti TRIPSY, s.r.o. www.tripsy.sk , ktorá podniká s potrebami pre kancelárie už 11 rokov a pokračuje: „Na monitory a obrazovky odporúčame pravidelne používať antibakteriálne čistiace spreje alebo čistiace utierky. Zákaznícky obľúbené sú celé čistiace sady, napríklad SENCOR, ktorá okrem utierky z mikrovlákna a roztoku obsahuje aj jemný štetec na čistenie klávesníc. Roztoky sú zvyčajne antistatické a pri pravidelnom používaní zabraňujú typickému žltnutiu plastových plôch.“

Revolučná metóda „Konmarie“ Čo prevratné môže byť ešte vymyslené v oblasti, akou je nudné upratovanie? Divili by ste sa, ale za posledné dva roky vzbudila celosvetovú pozornosť metóda Konmarie, ktorú spopularizovala Japonka Marie Kondo, autorka bestsellera Kúzelné upratovanie. Z jej myšlienok a metód čerpajú nielen domácnosti, ale aj pracoviská veľkých firiem. Konmarie okrem iného znamená upratovať naraz. Žiadne prechádzanie prstom po policiach počas telefonovania, ale seriózne jednorazové upratanie od podlahy až po strop. „Disponujeme širokým sortimentom čistiacich, dezinfekčných a hygienických prostriedkov. Okrem klasických spotrebiteľských balení firemným klientom dodávame ekonomické niekoľkolitrové balenia, viaceré vhodné aj na strojové čistenie povrchov. Stále sa snažíme našu ponuku rozširovať o kvalitné prostriedky, ktoré nudné upratovanie uľahčia a skrátia na minimum,“ uvádza M. Majerník. Druhou kľúčovou zásadou metódy Konmarie je vyhadzovanie vecí, ktoré už doslúžili svojmu účelu, k čomu v kancelárii môžeme priradiť aj skartovanie dokumentov. Treťou zásadou je potom rozdelenie vecí, ktoré vám zostanú po uprataní do logických skupín a ich umiestnite v kancelárii.

Poriadkom proti rušivým vplyvom Metóda Konmarie má okrem upratovania ešte ďalší rozmer. Uprataný a čistý priestor totiž umožňuje podávať vyšší výkon bez rušivých vplyvov. Každé rozptýlenie, hľadanie dokumentov v halde iných znamená, že sa nevenujete práci, ale niečomu inému, zvyčajne neproduktívnemu a stresujúcemu. Je možné, že práve vďaka tomu trávite v kancelárii viac času, ako je potrebné. M. Majerník na margo boja proti chaosu upratovaním uvádza: „Všetky fyzické veci a najmä papierové dokumenty by mali mať svoje stabilné a jasne vymedzené miesto. Tak sa vyhnete zbytočnému vyhľadávaniu a predídete strate. Ideálne sú rýchloviazače a zakladače so širokým spektrom farieb pre ľahšiu a rýchlejšiu orientáciu. V našej ponuke sú aj exkluzívne zakladače s povrchom v dizajne brúsenej ocele. Pre účely archivácie dokumentov sú obľúbené prešpánové boxy, boxy na dokumenty alebo katalógové knihy.“

www.tripsy.sk
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie