Navrhované navýšenie zdrojov pre školstvo v programovom vyhlásení je nevyhnutným minimom

Spravodajstvo
Bratislava 15. apríla (TASR) – Deklarované navýšenie prostriedkov pre školstvo v Programovom vyhlásení vlády SR (PVV) je nevyhnutným minimom. Po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi školských odborov to pred novinármi uviedol minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

Minister povedal, že rezort chce čo najrýchlejšie začať s reformami a svojou aktivitou presvedčiť verejnosť, že dokáže realizovať koncepciu v PVV a že naplnenie cieľov si zaslúži ďalšie financie. "Školstvo je obrovská loď, ktorú natočiť správnym smerom a pohnúť s ňou bude ťažké, no nechceme, aby ostala Titanikom," povedal. V priebehu mesiaca chce preto predložiť rozpracované tézy, ktoré sa dajú uskutočniť do konca roka. "To, čo sa dá urobiť rýchlo, urobíme rýchlo," vyhlásil. Minister očakáva, že na realizácii reforiem v školstve bude pracovať rezort s odborármi i s odborníkmi, ktorým na školstve záleží. "Všetci majú dvere otvorené, úlohy sú náročné, preto si budú vyžadovať, aby sme pri ich naplnení spojili sily," upozornil.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) Pavel Ondek po stretnutí zopakoval nespokojnosť s finančným ohodnotením pracovníkov v školstve i finančným krytím potrebných reforiem. Skonštatoval, že cíti ministrovu podporu. "Minister neprejavil negatívne stanovisko ani v prípade ohláseného protestu, ktorý organizujeme v utorok (19.4.) v Bratislave, dokonca mám pocit, že chápe to, že je aj takto potrebné dať vláde najavo nespokojnosť," uviedol Ondek.

Šéf školských odborov vyhlásil, že platia požiadavky, ktoré rátajú s 25-percentným navýšením platov od roku 2017 a s desaťpercentným navyšovaním v ďalších rokoch aktuálneho volebného obdobia. "Sme ale pripravení rokovať o týchto požiadavkách," povedal, pričom skritizoval práve to, že s odbormi nikto okrem ministra školstva ohľadom percenta navýšenia platov nerokoval.

Ondek potvrdil záujem o bratislavský protest učiteľov v utorok 19. apríla. "Máme informácie, že sa protestu zúčastní 10.000 členov školských odborov, no dostali sme informácie aj o tom, že sa protesty budú konať aj v okresných mestách," uviedol.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie