Zamestnávatelia žiadajú vládu o spustenie projektu v rámci duálneho vzdelávania

Spravodajstvo
Bratislava 14. apríla (TASR) - Zamestnávatelia apelujú na vládu SR k urýchlenému spusteniu národného projektu "Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy". Ten má okrem profesionálnej podpory pri zavádzaní systému duálneho vzdelávania vytvoriť podmienky pre činnosť stavovských a profesijných organizácií k zabezpečeniu úloh, ktoré pre nich vyplývajú zo zákona.

"V prípade, že vláda SR nebude môcť v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov zabezpečiť vyhlásenie a spustenie projektu, stavovské a profesijné organizácie nebudú ďalej schopné túto činnosť profesionálne zabezpečovať, čo môže ohroziť transformáciu odborného vzdelávania a zastaviť úplne nábeh celého duálneho vzdelávania na Slovensku," uvádza sa v komuniké po zasadnutí Rady zamestnávateľov pre systém duálneho vzdelávania.

Duálne vzdelávanie má zabezpečiť plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania. Do školskej praxe sa dostalo od 1. septembra minulého roku. Teoretická časť výučby prebieha v školách, praktická u zamestnávateľa.

Ministerstvo už avizovalo, že nábor žiakov zamestnávateľmi s prijímacími skúškami pre ďalší školský rok bude 11. mája alebo 14. mája. Do 31. mája zašlú stredné odborné školy zoznamy prijatých žiakov zamestnávateľom. Najneskôr do 31. augusta musia byť uzatvorené učebné zmluvy so žiakmi a ich zákonnými zástupcami. Žiaci stredných odborných škôl v novom školskom roku by mali mať na výber z 84 učebných a študijných odborov s možnosťou praktickej výučby v 494 prevádzkach ponúkaných zamestnávateľmi.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie