U. S. Steel ruší ďalšie pracovné pozície

Spravodajstvo
Košice 14. apríla (TASR) - Košické oceliarne rušia ďalšie pracovné pozície. K zmene organizačnej štruktúry v U.S. Steel Košice, s.r.o., dôsledkom ktorej bude 29 zamestnancov nadbytočných, dochádza od 1. mája.

"Manažment U. S. Steel Košice podniká kroky súvisiace s aktuálnou situáciou v oblasti oceliarstva. Musíme mať efektívnejšiu štruktúru, aby sme zostali konkurencieschopnými a viac efektívnymi v našom podnikaní. V stredu 13. apríla sme oznámili zrušenie viac než 20 pracovných pozícií k 1. máju v administratíve," uviedol dnes pre TASR hovorca hutníckej spoločnosti Ján Bača. Tieto kroky sú podľa neho jednou z aktivít zameraných na prispôsobenie nákladov zložitým trhovým podmienkam vrátane oslabenia cien ocele a importov za neférových podmienok.

Odborári v U.S. Steel potvrdili, že zmena organizačnej štruktúry sa týka rušenia celkovo 29 pracovných pozícií. S postupom firmy nesúhlasia. "Zamestnávateľ nenapĺňa ustanovenia § 237 Zákonníka práce tým, že odborovej organizácii v primeranom časovom predstihu nepredkladá novú organizačnú štruktúru, ani predpokladaný vývoj zamestnanosti na dlhšie obdobie, čím dokazuje, že plánované opatrenia, pri ktorých je ohrozená zamestnanosť, realizuje iba z mesiaca na mesiac. Vytvára tým stav neistoty, nervozity a situácie, ktoré sú pri výkone jednotlivých pracovných činností nežiaduce," informoval TASR o stanovisku hutníckych odborárov ich predák Mikuláš Hintoš.

Odbory žiadajú vedenie spoločnosti o spracovanie ucelenej koncepcie zamestnanosti pre rok 2016, a to vrátane vytvorenia novej organizačnej štruktúry. Chcú, aby tak bolo z dlhodobého hľadiska zamestnancom zrejmé, s kým sa v novej organizačnej štruktúre nepočíta a kto sa stane nadbytočným. "Naďalej požadujeme vytvorenie efektívnejších organizačných štruktúr znížením riadiacich úrovní, a tým aj riadiacich kľúčových manažérov," konštatovala dnes Rada odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice. Vyjadrila ďalej predpoklad, že po rokovaní jej zástupcov s ministrami vlády 6. apríla sa v dohľadnom čase uskutoční spoločné rokovanie vlády SR a vedenia spoločnosti U.S. Steel Košice.

U.S. Steel Košice už k 1. aprílu tohto roku zrušil 29 pracovných administratívnych a manažérskych miest.

Zamestnávateľ je povinný ponúknuť nadbytočným zamestnancom iné voľné pracovné miesto, prípadne im ponúknuť možnosť rekvalifikácie. V prípade, že zamestnanec nespĺňa podmienky alebo ponúkané pracovné miesta odmietne, firma s ním podľa Zákonníka práce rozviaže pracovný pomer výpoveďou.
Zdroj, foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie