Na trhu práce chýbajú kvalifikovaní ľudia, vláda by mala ihneď konať

Spravodajstvo
Bratislava 12. apríla (TASR) - Nedostatok kvalifikovaných pracovných síl ohrozuje podľa zamestnávateľov združených v Asociácii strojárskeho a elektrotechnického priemyslu (ASEP) krehký hospodársky rast. Je preto podľa nich nevyhnutné, aby vláda ihneď prijala adekvátne opatrenia.

"Na trhu práce pre mnohé sektory hospodárstva chýbajú kvalifikovaní ľudia. Vláda musí veľmi rýchlo prijať systémové opatrenia, ktoré budú tak z krátkodobého, ako aj z dlhodobého hľadiska riešiť problém nedostatku kvalifikovaných pracovných síl," zdôraznil v dnešnom stanovisku prezident ASEP Jozef Špirko.

V opačnom prípade bude podľa jeho slov ohrozený ekonomický rast Slovenska a príchod ďalších zahraničných investorov. Aktuálna situácia na trhu práce sa totiž podľa ASEP začína podobať na stav spred roka 2009. Vtedy hospodársky rast a pokles nezamestnanosti pod 10 % spôsobil, že zamestnávatelia vo všetkých sektoroch hospodárstva začali pociťovať akútny nedostatok kvalifikovaných pracovných síl.

Napriek tomu, že miera nezamestnanosti je na Slovensku vyššia ako v okolitých štátoch, a tiež vyššia ako je priemer EÚ na trhu práce, je podľa asociácie nedostatok najmä špecialistov v IT sektore, strojárskom a elektrotechnickom priemysle. "Situácia sa v priebehu ďalšieho obdobia pravdepodobne ešte zhorší," predpokladá ASEP.

Základným predpokladom na zabezpečenie dostatočného počtu kvalifikovaných zamestnancov pre trh práce je tak podľa asociácie zásadná reforma systému vzdelávania a zmena systému financovania školstva.

"Jedným z krátkodobých opatrení, ktoré môžu prispieť k riešeniu situácie, je zjednodušenie procesu zamestnávania občanov tretích krajín," doplnila ASEP. Vzhľadom ku geografickej a kultúrnej blízkosti je na Slovensku veľký potenciál zamestnávať pracovníkov z Ukrajiny. "Výška priemernej mzdy a celková politická, ekonomická a sociálna situácia na Ukrajine je predpokladom toho, že o pracovné pozície, ktoré nie je možné obsadiť záujemcami zo Slovenska, by mali záujem kvalifikovaní špecialisti z Ukrajiny," doplnila asociácia.

Zamestnávatelia tak odporúčajú prijať najmä opatrenia smerujúce k skráteniu lehôt jednotlivých konaní, ktoré sú plne v národnej kompetencii. Tiež je podľa nich potrebné znížiť administratívnu náročnosť celého procesu zamestnávania cudzích štátnych príslušníkov, ktoré je napriek regulácii zo strany EÚ tiež významne v národnej kompetencii.

Asociácia v súčasnosti združuje 36 spoločností, ktoré spolu zamestnávajú viac ako 20.000 zamestnancov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie