Víťazkou Olympiády ľudských práv 2016 sa stala gymnazistka z Lučenca

Spravodajstvo
Bratislava 8. apríla (TASR) - Víťazom celoštátneho kola 18. ročníka Olympiády ľudských práv (OĽP) sa stala Júlia Gonová zo Súkromného gymnázia Lučenec. Na druhom mieste skončila Katarína Glejtková z Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove, tretím bol Richard Schindler zo Školy a Gymnázia pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. 

Celoštátne kolo a finále tohtoročnej súťaže pre študentov stredných škôl sa uskutočnilo v Modre-Harmónii. Nosnou témou OĽP 2016 bola Ľudská dôstojnosť a ľudské práva konfrontované -izmami a intoleranciou. Celoštátneho kola sa zúčastnilo 62 stredoškolákov z celej SR. "Miernu prevahu mali dievčatá, ktorých bolo 34, chlapcov bolo 28," prezradila predsedníčka Celoštátnej komisie OĽP Dagmar Horná.

Ich úlohou bolo riešenie modelových prípadov i obhajoba úvah, ktoré sa týkajú ľudskoprávnej tematiky. "V dnešnom 12-člennom finále reprezentovali súťažiaci stredné školy z Košíc, Veľkých Kapušian, Svidníka, Námestova, Vrábľov, Lučenca, Levoče, Banskej Bystrice, štyria finalisti boli zo stredných škôl v Bratislave," doplnila Horná.

Podujatie sa začalo v stredu 6. apríla a okrem súťažných vystúpení boli jeho súčasťou workshopy, diskusie i prednášky hostí. Na podujatí vystúpil napríklad riaditeľ Informačnej služby OSN vo Viedni Martin Nesirky, s účastníkmi OĽP diskutoval fotoreportér a zakladateľ organizácie Človek v ohrození Andrej Bán, sociológ Michal Vašečka i aktivista a dobrovoľník Barhum Nakhle. Medzi hosťami boli tiež slovenský europoslanec Ivan Štefanec, vo štvrtok (7.4.) mala na plenárnom večere príhovor veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad.

Cieľom OĽP je prispieť k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže, a tým k posilňovaniu základných pilierov demokracie.

Hlavným odborným garantom OĽP je UNESCO Chair for Human Rights Education na Univerzite Komenského v Bratislave. Táto UNESCO katedra je prvou na svete svojho druhu, pôsobí od roku 1992. Spolugarantom je Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie