Novela o významných investíciách je dobrá, bude prínosom

Legislatíva
Bratislava 21. júna (TASR) – Novela zákona týkajúca sa významných investícií je urobená dobre a bude prínosom. Vyhlásil to jeden z predkladateľov právnej normy, poslanec NR SR za Smer-SD Maroš Kondrót. "S tým, ako je zákon urobený, aj s pozmeňujúcimi návrhmi, som spokojný," konštatoval na záver štvrtého rokovacieho dňa 21. schôdze Národnej rady (NR) SR.

K novele sa dnes v parlamente vzniesla kritika opozície a debata zamestnávala poslancov takmer celý deň. Podľa opozičných poslancov berie novela právomoci obciam a mestám pri rozhodovaní o výstavbe významných investícií a rozširuje možnosti štátu pri vyvlastňovaní.

Kondrót však kritike oponoval s tým, že novela sa vyvlastňovania vôbec nedotýka. K vyvlastňovaniu sa podľa neho práve pripravuje nový vyvlastňovací zákon, ktorý prejde širokým pripomienkovým konaním. "Tam sa môžete realizovať a tam môžete dať relevantné pripomienky," adresoval Kondrót opozícii.

Zároveň doplnil, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) akceptuje filozofiu zákona a že podobný postup sa používa aj v okolitých krajinách, napríklad v Českej republike či Poľsku, alebo Maďarsku.

Kondrót zákon plénu predložil spolu s ďalšími dvomi kolegami zo strany Michalom Bagačkom a Františkom Petrom. O právnej norme by sa malo v parlamente hlasovať v utorok 25. júna. V novele chce trojica zákonodarcov zo Smeru-SD zaviesť, aby sa kategória významných investícií rozšírila na všetky druhy stavieb. Za významnú investíciu sa bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur.

Poslanci chcú zároveň novelizovať aj stavebný zákon. Do praxe by sa tak mala zaviesť novinka, že pri významnej investícii už nebude potrebné záväzné stanovisko obce ako dotknutého orgánu v územnom konaní. O tom, že ide o významnú investíciu, totiž rozhoduje vláda. Podľa predkladateľov tak pôjde o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest.

V rokovaní budú poslanci pokračovať v utorok 25. júna o 9.00 h. Na rad by sa mala dostať prezidentom vrátená novela Trestného zákona, ktorá upravuje trestnoprávnu zodpovednosť lekárov a znižuje tresty za drogy.
ZdrojTASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie