Študentské firmy z celého Slovenska súťažia o najlepšie podnikateľské nápady

Spravodajstvo
Bratislava 22. marca (TASR) – Viac ako 74 tímov študentov stredných odborných škôl a gymnázií z celého Slovenska si dnes meria sily na najväčšej akcii v rámci podnikateľského vzdelávania na Slovensku 'JA Veľtrh podnikateľských talentov'. Ide o študentov tretích a štvrtých ročníkov, ktorí súťažia v programoch JA Aplikovaná ekonómia a JA Podnikanie v cestovnom ruchu. Ako povedal TASR pred otvorením podujatia v Bratislave generálny riaditeľ JA Slovensko Adam Šepetka, študenti prišli dnes osláviť inovácie, kreativitu a ukázať celoročné pôsobenie vo svojom programe.

"Program JA Aplikovaná ekonómia sa na stredných školách vyučuje ako predmet, ide o jednoročný alebo dvojročný program. Predmet sa realizuje buď ako povinný, alebo voliteľný, alebo ako krúžok. Každá škola sa môže rozhodnúť, ako bude program realizovať. Súčasťou projektu je modul JA Študentská firma. Študenti priamo v rámci reálneho prostredia simulujú akciovú spoločnosť, prácu s reálnymi peniazmi a prácu na konkrétnych reálnych produktoch, ktoré sa snažia nielen vyrobiť, ale aj predať," priblížil TASR Šepetka.

Model JA firmy má celosvetovú pôsobnosť. Na Slovensku sa prispôsobil legislatívnym a vzdelávacím podmienkam. JA Slovensko je lídrom v podnikateľskom vzdelávaní na Slovensku, je súčasťou najväčšej neziskovej vzdelávacej organizácie na svete JA Worldwide so sieťou v 123 krajinách a jej súčasťou je 40 európskych krajín JA Europe. Každá krajina je usporiadateľom národných študentských veľtrhov alebo súťaží o najlepšiu študentskú spoločnosť.

"Každý rok, odkedy sa na slovenskej súťaži zúčastňujem, vidím pokrok či už v prezentačných schopnostiach, ako aj v charaktere produktu a služieb, ktoré študenti ponúkajú. Myslím si, že je to aj tým, že sa môžu zúčastniť na európskych súťažiach a sledovať svoju konkurenciu," podčiarkla Gabriela Židková z JA Europe.

Na konci akademického roka víťazov národných súťaží čaká európske finále o najlepšiu študentskú spoločnosť, ktoré bude od 25. do 28. júla vo Švajčiarsku. "Myslím si, že slovenskí študenti majú veľkú šancu umiestniť sa v európskom finále," dodala Židková.

V školskom roku 2014/2015 sa do programov zapojilo 671 škôl a 16.274 študentov. Za 23 rokov programy na Slovensku absolvovalo viac ako 280.000 študentov základných, stredných aj vysokých škôl. Do aktivít sa aktuálne zapojilo vyše 600 odborníkov z praxe.

Tu bude player
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie