Žiaci šamorínskej Súkromnej hotelovej akadémie a SSOŠ školné neplatia

Školy a vzdelávanie
Šamorín 14. marca (TASR) - Súkromná stredná odborná škola (SSOŠ) a Súkromná hotelová akadémia spotrebného družstva COOP Jednota sídlia na konci mesta Šamorín v spoločnej budove pod jedným vedením. Majú jedného zriaďovateľa a viac ako 50-ročnú tradíciu.

"SSOŠ má niekoľko študijných a učebných odborov. Ide u štúdium troj- alebo štvorročné. Trojročné sa realizuje v študijných odboroch kuchár, čašník a cukrár. Niektoré triedy sú aj s vyučovacím jazykom maďarským," priblížila riaditeľka školy Eva Hudek. Dodala, že v štvorročných odboroch kuchár a čašník žiaci končia štúdium s maturitným vysvedčením a výučným listom v príslušnom odbore. Ďalším štvorročným študijným odborom je manažment regionálneho cestovného ruchu, v ktorom žiaci môžu získať maturitné vysvedčenie. Súkromná hotelová akadémia má aj jeden päťročný študijný odbor. Úspešní žiaci získavajú na konci štúdia maturitné vysvedčenie a výučný list. "V obidvoch školách možno študovať aj externe, podľa individuálneho študijného plánu. Ponúkame pomaturitné kvalifikačné štúdium v hotelovej akadémii, ako aj vyššie odborné vzdelávanie v SSOŠ," konštatovala riaditeľka s tým, že momentálne má hotelová akadémia 139 žiakov vrátane externistov a SSOŠ eviduje 217 žiakov vrátane externistov. Poznamenala, že hotelová akadémia má šesť tried, SSOŠ desať a jednu triedu diaľkového nadstavbového štúdia.

Riaditeľka pokračovala, že škola mala v minulosti podstatne viac žiakov. "V roku 2003 sme evidovali 22 tried a viac ako 600 žiakov. Zníženie počtu o polovicu zapríčinil pokles populácie, ale aj nárast počtu škôl podobného zamerania v okolí," vysvetlila riaditeľka s tým, že v okolitých mestách, v Bratislave a Dunajskej Strede, sú školy podobného zamerania. "My však chceme ponúknuť kvalitu. Konkurenčný boj je veľmi silný," podčiarkla.

V roku 2008 sa obidve školy dostali pod jedného zriaďovateľa, Coop Jednotu Slovensko, teda zriaďovateľom nie je Trnavský samosprávny kraj a školské zariadenie dostalo zavádzajúci názov, súkromná, vysvetlila riaditeľka. To však podľa jej slov neznamená, že žiaci mesačne prinášajú finančné prostriedky. Školné sa neplatí, tak ako v štátnych školách uhrádzajú len dobrovoľný príspevok rodičovskému združeniu.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie