Spojená škola v Trnave plne dostojí svojmu názvu

Spravodajstvo
Trnava 7. marca (TASR) – Spojená škola (SŠ) na Čajkovského ulici v Trnave plne dostojí svojmu názvu, ktorý má už desať rokov, od roku 2006. Dopracovala sa k nemu postupne. Základom bola Špeciálna základná škola, ktorej brány sa prvýkrát otvorili v septembri 1990. O 11 rokov, v roku 2001, k nej pribudla Praktická škola a o ďalšie štyri, v 2005, potom Školské stredisko záujmovej činnosti, dnes centrum voľného času (CVČ). V nasledujúcom roku ju spojili ešte so Základnou školou pri nemocnici v Trnave a pribudli aj triedy Špeciálnej materskej školy.

Z tohto súhrnu vychádza, že spojená škola zabezpečuje edukačný proces pre deti, žiakov a klientov od troch do 30 rokov. V súčasnosti ju navštevuje 122 žiakov v 19 triedach, ktorých hendikepuje mentálne postihnutie, poruchy autistického spektra či kombinované postihnutia. Stará sa o nich 36 zamestnancov.

Deti podľa riaditeľky SŠ Lívie Miškayovej dochádzajú do školy, ktorá stojí medzi činžiakmi sídliska Prednádražie 2, nielen z Trnavy. "Do materskej školy ich vozia aj od Galanty či Senice, pretože takýchto predškolských zariadení je málo," povedala riaditeľka pre TASR. Špeciálnych základných škôl je viac, tak dochádzajú deti najmä z okolia Trnavy. "Vyučovanie sa u nás začína o 7.15 hodine, a nakoľko sme plne organizované zariadenie, končíme o 16. hodine," uviedla Miškayová. Po vyučovaní prechádzajú školáci do školského klubu, kde pokračujú v aktivitách. Popoludní funguje aj CVČ pre tých, ktorí už prekročili prah osemnástky. "Zariadenie pracuje na princípe uspokojovania záujmov mladých hendikepovaných ľudí prostredníctvom pravidelnej i príležitostnej záujmovej činnosti," informovala riaditeľka.

Škola je jednou z mála, kde školský zvonček neoznamuje začiatok a ani koniec vyučovacej hodiny. Urobili to z dôvodu, aby tento zvuk deti nestresoval. „V každej triede sú hodiny, pedagógovia sa riadia nimi,“ povedala Miškayová. Hoci vyučovacie hodiny trvajú klasických 45 minút, môže ich vyučujúci prerušiť, ak cíti, že žiak či žiaci sa dostali do nerovnováhy. Deti si na chvíľu môžu odpočinúť v triede, pre ťažšie stavy je pripravená multifunkčná miestnosť. "Je tam vodná posteľ, rôzne zariadenia, ktoré žiaka upokoja. Tam realizujeme aj terapiu," uviedla Miškayová.

Základná škola poskytuje komplexnú starostlivosť, po skončení povinnej školskej dochádzky však žiaci jej brány opustiť nemusia. Môžu využiť ďalšie možnosti.

Praktická škola v Trnave pripravuje žiakov na rodinný život


Trnava 7. marca (TASR) – Alternatívou pre riešenie problému ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti je Praktická škola, ktorá je súčasťou Spojenej školy (SŠ) na Čajkovského ulici v Trnave. Jej žiaci po tri roky trvajúcom učebnom procese dostanú osvedčenie o absolvovaní.

"Mladiství k nám nastupujú po skončení špeciálnej základnej školy. Ich príprava pozostáva z jednej tretiny z teoretického a hlavne z dvoch tretín praktického vyučovania," viedla pre TASR riaditeľka SŠ Lívia Miškayová. Praktické predmety sú pritom poňaté ako príprava na rodinný život.

"Spolupracujeme napríklad so zariadením pre seniorov v Trnave na Ulici Terézie Vansovej a som za túto príležitosť veľmi vďačná. Nie každý nám takto vyjde v ústrety," povedala Miškayová. Deti z Praktickej školy chodia do zariadenia každý pondelok a učia sa tam v rámci predmetu Domáce práce a údržba domácnosti utierať prach, umývať dlážky, polievajú kvety, utierajú stoly a podobne. "O seniorov sa priamo nestarajú, ale sú s nimi v kontakte, čo vítajú obe strany. Naši žiaci majú dobrý pocit, že sú v zamestnaní, že je o ich prácu záujem, je dôležitá a sú užitoční," dodala riaditeľka.

V škole absolvujú ďalšie praktické predmety ako Príprava jedál a výživa. "Sami si nakupujú potraviny, učia sa pritom pracovať s peniazmi, podľa receptov v našej špeciálnej triede, zariadenej ako kuchynka, varia a pečú. Chceme, aby boli takto pripravení, keď raz zo školy odídu," uviedla Miškayová. Na predmete Ručné práce sa učia šiť na šijacích strojoch, a to bez výnimky dievčatá i chlapci. "V závere roka vždy pripravujeme posedenie a predstavujeme absolventské práce – pohostenie a k tomu prezentáciu ušitých odevov či tašiek a podobne. Samozrejme, za účasti rodičov," povedala riaditeľka.

Ďalšou súčasťou Spojenej školy v Trnave je i Základná škola pri Fakultnej nemocnici Trnava. Jej pedagógovia sa denne starajú asi o dvadsiatku detí, ktorým zdravotný stav nedovolí drať školské lavice. Buď na Detskej klinike alebo na iných oddeleniach, kde sú hospitalizované, pokračujú s učiteľkami v učive tam, kde v svojej škole skončili. Na klinike je podľa slov riaditeľky Lívie Miškayovej zriadená aj trieda pre tie deti, ktoré môžu opustiť lôžko. "Ak nie, učitelia sa s nimi učia na posteli," povedala pre TASR. Táto základná škola vznikla ešte v roku 1969, no fungovala samostatne. K Spojenej škole bola pričlenená v roku 2006. V súčasnosti v nej pracujú traja pedagógovia.

V Spojenej škole v Trnave si cenia rodinnú atmosféru


Trnava 7. marca (TASR) – Keby sa v trnavskej Spojenej škole (SŠ) podarilo vybudovať bazén, splnil by sa jej riaditeľke Lívii Miškayovej tajný sen. V škole, situovanej na sídlisku Prednádražie 2, sa v poslednom období pomerne veľa budovalo a modernizovalo, ale toto by bola taká čerešnička na torte, ktorú by riaditeľka "svojim deťom" rada dopriala. I keď hovorí, že je asi jedna z mála riaditeľov, ktorá je so stavom svojej školy spokojná.

Podmienky v SŠ podľa jej slov na malú plaváreň majú, bazén by v rámci terapie využívali deti na vozíčkoch. Tie by to, ako povedala, potrebovali ako soľ. Ale, samozrejme, aj ostatní žiaci. "Neviem, či a kedy sa nám to podarí, radi by sme získali prostriedky," uviedla Miškayová pre TASR. V škole sa mnohé v uplynulých rokoch zmenilo, podarilo sa po novom vybaviť triedy, každá má nový nábytok, televízor a žiaci notebooky, budova na Čajkovského 50 je čerstvo zateplená. Jednou z posledných akcií je ihrisko pre najmenších, ktoré vyrástlo pri vchode do areálu. Riaditeľka sa rada pochváli aj novou, špecializovanou multifunkčnou učebňou snoe green za 7500 eur, ktorú vybudovali v roku 2015 zo sponzorských darov. "Len vodná posteľ s mnohými funkciami na terapiu vyšla na 4500 eur," informovala Miškayová. Finančné prostriedky získava škola od rôznych sponzorov, pravidelne pomáha aj mesto Trnava. Riaditeľka si veľmi cení spoluprácu s rodičmi, ktorí aj sami prichádzajú s možnosťami podpory školy od podnikateľských subjektov. Okrem toho prispievajú aj cez dvojpercentnú daň.

Pre školu je kontakt s rodinnými príslušníkmi žiakov veľmi dôležitý. "Náš deň sa totiž začína tým, že pri nástupe sa rodičov pýtame, čo bolo doma večer, ako sa dieťa vyspalo, ako vstalo. Najmä u detí s autistickým spektrom sú tieto poznatky dôležité, sú senzibilné, podľa ich momentálneho stavu sa potom zariadime na celý deň," uviedla riaditeľka SŠ. Škola sa podľa jej slov neobmedzuje na aktivity za svojimi múrmi. "Hoci by to jeden nepovedal, že aj s takýmito deťmi sa to dá, ale pravidelne, už dve desaťročia chodíme so staršími do školy v prírode vo Vysokých Tatrách. A cestujeme vždy vlakom, aby naši žiaci mali aj takúto skúsenosť," povedala Miškayová. Boli dokonca aj v Taliansku pri mori, chodia na hipoterapiu, plávať, vystupovať s nacvičenými programami. "To, že nás je 'vidieť' aj na rôznych podujatiach, nám pomáha. Úspešnejší sme pri hľadaní sponzorov," konštatovala.

Rodinná atmosféra v škole sa odráža aj na pôsobení pedagogického zboru. Podľa Miškayovej dve tretiny učiteľov, ale aj ekonómka, kuchárky a upratovačka sú zamestnancami už dvadsať rokov. Pedagogických pracovníkov vedenie motivuje a zároveň chráni pred vyhorením z ťažkej a únavnej práce s hendikepovanými deťmi absolvovaním ďalšieho vzdelávania. Riaditeľka dokonca zabezpečuje lektorov priamo do SŠ, aby nebolo potrebné cestovať.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie