Budúcnosť je veda - veda je budúcnosť

Spravodajstvo
Bratislava 1. marca (TASR) - Slovenská akadémia vied prijala v máji minulého roka „Dlhodobý zámer rozvoja Slovenskej akadémie vied – SAV 2020“. Tento zámer, ktorý je koncepciou rozvoja s definovanými strategickými, strednodobými a operačnými cieľmi, napĺňame postupnými systematickými krokmi, ako je príprava transformácie organizácií SAV na verejné výskumné inštitúcie, zabezpečenie stabilného financovania, akreditácia zahraničným panelom hodnotiteľov, posilnenie výkonového odmeňovania. Najnovšie v súlade s operačnými cieľmi SAV pripravila deväť výskumných programov, reagujúcich na potreby spoločnosti, osobitne Slovenskej republiky. SAV prijíma a realizuje tieto kroky v náročnom období, keď si celá verejnosť v otvorených diskusiách čoraz viac uvedomuje význam vzdelanosti, školstva a vedy pre ďalšiu budúcnosť krajiny.

Aj preto má stratégia SAV 2020 motto: „Veda je budúcnosť.“ Je to pravda overená históriou. Skutočnosťou sa však môže stať iba vtedy, keď sú podmienky pre vzdelávanie, výchovu a vedeckú prácu zabezpečované trvalou a kontinuálnou podporou všetkých, ktorí nesú zodpovednosť za ich rozvoj v štáte.

Predsedníctvo SAV pokladá za svoju morálnu povinnosť zdôrazniť, že spoločenský status, uznanie a ocenenie vedeckého pracovníka – pracovníka vedy a výskumu – je rovnako kľúčové pre ďalší rozvoj a blaho spoločnosti ako postavenie učiteľa – pracovníka vzdelávania a školstva všeobecne. Pracovníci školstva a vedy spoločne tvoria nenahraditeľný tvorivý potenciál, od podpory ktorého závisí budúcnosť krajiny a jej obyvateľov. Dnes už nie je potrebné zvlášť dokazovať, že práve vzdelanosť a veda sú v 21. storočí rozhodujúcim zdrojom tvorby hodnôt, na ktorých stojí perspektíva každého konkurencieschopného spoločenstva.

Sme presvedčení, že každý subjekt, ktorý má legitimitu rozhodovať o budúcnosti našej krajiny, by mal pamätať na to, že táto budúcnosť stojí na vede, a teda že – VEDA JE BUDÚCNOSŤ!
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie