Centrum odborného vzdelávania v Prešove vytvorí optimálne podmienky pre prax

Spravodajstvo
Prešov 26. februára (TASR) – V Prešove dnes slávnostne otvorili Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre priemyselnú automatizáciu a informačné technológie pri Spojenej škole na Ulici Ľ. Podjavorinskej. Ide o štvrté centrum v Prešove, ôsme v kraji. Sumu 100.000 eur na jeho vybudovanie poskytol zriaďovateľ – Prešovský samosprávny kraj. Škola kúpila kvalitné stroje, na ktorých sa začali študenti učiť.

„Snívame o tom už desaťročia,“ povedal pri otvorení centra riaditeľ školy Anton Muška. „Dostali sme tri CNC stroje, jednu trojosú frézku, jednu štvorosú frézku a jeden sústruh v hodnote 100.000 eur. Naši žiaci už na tom pracujú, pretože tieto stroje boli pred dvoma týždňami uvedené do prevádzky a majstri boli zaškolení,“ uviedol Muška. Centrum budujú už rok, doteraz investovali 100.000 eur, pričom celkové náklady majú dosiahnuť 200.000 eur.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Spinea Ľubomir Bezák doplnil, že vytvoria optimálne podmienky pre prax žiakov. Majú záujem, aby škola opäť otvorila študijný odbor mechanik – nastavovač, ktorý bude zahŕňať všetky požiadavky výrobnej spoločnosti. Spinea bude pomáhať pri nábore žiakov. Zároveň spolu so školou definovali obsah odboru, aby vyhovoval požiadavkám praxe.

„Spolupracovali sme pri výbere hardvéru i softvérového vybavenia. Samozrejme, ponúkame možnosť praxe pre študentov a zároveň sme sa zaviazali poskytnúť v rámci rôznych aktivít škole ročne približne 20.000 eur,“ priblížil formu partnerstva Bezák.

V súčasnosti spoločnosť SPINEA zamestnáva 470 pracovníkov. V rokoch 2012 – 2015 investovala do rozširovania výroby viac ako 20 miliónov eur a produkty exportuje do 34 krajín sveta. Výhľadovo do desiatich rokov plánuje zvýšiť počet pracovníkov na 600 až 800. „Je to dlhodobá stratégia, na ktorú sa potrebujeme kvalitne pripraviť, aby sme mali postupne k dispozícii vysoko kvalifikovaných pracovníkov,“ uviedol Bezák.

Prešovský samosprávny kraj venuje odbornému vzdelávaniu v posledných rokoch zvýšenú pozornosť. V kraji dnes pracuje sedem centier odborného vzdelávania – v Bardejove, Kežmarku, Poprade, Giraltovciach a tri v Prešove, novootvorené je ôsme.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie