Chcete dať výpoveď? Týmto frázam sa vyhnite

Odchádzam z práce
Pri ukončení pracovného pomeru sa zrejme nikto nevyhne výstupnému pohovoru s personalistom alebo šéfom. Aj v prípade, že z firmy odchádzate však treba zachovať slušný prístup.

Rozhodli ste sa podať výpoveď a presunúť sa na nové miesto. Firma alebo spoločnosť, pre ktorú ste pracovali ale bude chcieť vedieť, čo vás odradilo a môže vás pozvať na tzv. výstupný pohovor. Hoci mnoho ľudí ho vníma ako priestor na konštruktívnu kritiku a úplnú otvorenosť voči zamestnávateľovi, treba si dáť pozor, čo poviete.

"Môže to byť posledný dojem z vás, ktorý zanechávate bývalému zamestnávateľovi," hovorí Michael Kerr, spíker z oblasti medzinárodného biznisu a publicista pre Business Insider. Netreba podľa neho prepadnúť pocitu, že nezáleží na tom, ako sa správate, pretože odchádzate. Ľudia si totiž robia o vás mienku a ovplyvňujú tak vašu reputáciu.

Stať sa môže aj to, že sa o pár rokov do svojho bývalého zamestnania vrátite. Prípadne kolegovia, s ktorými ste si naštrbili vzťahy, prídu pracovať do tej istej firmy ako vy.

Týmito frázami môžete pokaziť korektné vzťahy s bývalým zamestnávateľom: "Môj šéf bol hrozný, pretože..." Takáto kritika na poslednú chvíľu už nič nevyrieši. Prílišná úprimnosť tiež môže spôsobiť, že nedostanete pozitívnu referenciu, či odporúčanie do ďalšieho zamestnania.

Buďte "Nikdy som si neobľúbil kolegov" Nebuďte osobný. Takéto útočenie na kolegov vás postaví do zlého svetla a budete pôsobiť zatrpknuto. Je v poriadku, keď hovoríte o neprijateľnom chovaní kolegov, keď malo vplyv na dôvod vášho odchodu.

Vyhnite sa však nadávkam a nekonštruktívnej kritike. "Bol som pre túto prácu dobrý, len aby sa vám bezomňa darilo" Nesnažte sa naznačovať, akým ste boli prínosom a že váš odchod predstavuje pre firmu stratu. Vaše kvality musíte dokazovať pri prijímacom pohovore, nie keď odchádzate.

Ak máte pocit, že váš talent nebol dostatočne využitý, povedzte to vecne a dajte aj príklady. "Toto miesto je loď, ktorá sa potápa" To, že vy odchádzate neznamená, že musíte demotivovať ostatných pracovníkov. Nikdy neželajte bývalému zamestnávateľovi nič zlé. Bude to vypovedať viac o vás ako o samotnej spoločnosti.

"Nepáčilo sa mi miesto, kde som sedel a kopírka často nefungovala" Vyhnite sa kritizovaniu triviálnych vecí. Sústrediť sa na banality typu nefungujúce kancelárske vybavenie je zbytočné a bude to plytvanie časom. Vaším aj personalistu. Namiesto toho sa sústreďte na systematické chyby, o ktorých si myslíte, že majú dopad na výkon zamestnancov.

"Nadávky" Neskĺznite k vulgárnemu vyjadrovaniu, nech by ste boli akokoľvek nahnevaný. Aj keď výstupný pohovor môže k tomu zvádzať, zostaňte profesionálom. Okrem toho, že je to základ slušnosti, nikdy neviete, kedy budete s konkrétnym HR manažérom pracovať znovu.
Autor: sok (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie