Príchod automobilky Jaguar zvýši dopyt po skladoch a halách pri Nitre

Spravodajstvo
Bratislava 23. februára (TASR) – Najsilnejším ťahúňom trhu s priemyselnými nehnuteľnosťami na Slovensku je automobilový priemysel, zvýšený záujem je tiež o priestory pre elektronický obchod. Najviac skladov a hál je naďalej v okolí Bratislavy a Senca, atraktívnymi sa však postupne stávajú aj lokality na severozápade Slovenska. Veľký dopyt po priestoroch v okolí Nitry by mal priniesť príchod automobilky Jaguar Land Rover.

Ako dnes upozornila realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield, minulý rok na slovenský trh pribudlo 80.344 štvorcových metrov (m2) nových priestorov najvyššej triedy. Nová výstavba tak výrazne prekonala rok 2014 a dostala sa na úroveň roka 2012, ani zďaleka sa však nepribližuje silným rokom 2007 a 2008. Tento rok očakáva firma ešte väčší rast.

Neprenajatosť priemyselných priestorov totiž vlani dosiahla 3,3 %, pričom za zdravú hladinu sa považujú úrovne od 8 do 10 %. Do špekulatívnej výstavby sa podľa senior konzultanta spoločnosti Martina Hudáka developérom púšťať nechce. „Vždy sa budú investori aj developéri prikláňať k tomu, aby aspoň časť priestorov bola predprenajatá a zvyšok už je ľahké doprenajať,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

V minulom roku bolo na Slovensku prenajatých celkovo 246.031 m2 výrobných a logistických priestorov, z toho 170.927 m2 tvorili nové nájmy. Najväčším ťahúňom trhu je automobilový priemysel s troma etablovanými a štvrtou prichádzajúcou automobilkou. Veľký dopyt je tiež po priestoroch pre maloobchod a e-shopy.

Hudák poukázal na to, že najzaujímavejším regiónom pre investorov je naďalej okolie Bratislavy a Senca, najmä pre dobrú dostupnosť a blízkosť okolitých krajín. „Stále je menej priestorov v severných a severozápadných častiach SR, čo si myslíme, že sa bude meniť. Vidíme zvýšený dopyt práve po priestoroch okolo diaľnice D1 až do Žiliny,“ priblížil.

V košickom regióne pôsobí podľa neho veľa výrobných spoločností. V prospech východu krajiny hovorí lacnejšia pracovná sila, výhodné podmienky pre získanie štátnej pomoci, ale aj zlepšujúca sa infraštruktúra. Najproblémovejšou časťou bez významnejších investícií a priemyselných priestorov zostáva aj z dôvodu zlej infraštruktúry stred Slovenska.

Novú výstavbu v nasledujúcich mesiacoch predpokladá Hudák v okolí Nitry, kde priestory kategórie A momentálne chýbajú. „Tam musí byť výstavba, aby sa nejako naplnili očakávania prichádzajúcich spoločností, ktoré budú potom zásobovať Jaguar Land Rover,“ avizoval.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie