Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Práca delegáta

Odpovedať
 • avatar
  Margita Matejová
  Bez kategórie 25. 07. 2017 21:31:14

  Dobrý večer, mala by som záujem pracovať ako delegát pre oblasť Egypt. Mám stredoškolské vzdelanie, akreditovaný kurz cestovného ruchu. Prax 3 sezóny. Anglicky, rusky jazyk základy. Nástup možný ihneď.Ďakujem.


Automobilka land rover nitra

Odpovedať
 • avatar
  alena
  Práca 25. 07. 2017 00:18:33

  Mám záujem o pracu v blízkej buducnosti v automobilke land rover nitra no neviem kde zaslat zivotopis prípadne registrovat...dakujem za odpoved

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   25. 07. 2017 08:30:10

   Dobrý deň pani Alena,

   nábor realizujú zástupcovia spoločnosti Jaguar Land Rover, na našej stránke ISTP.sk prebiehal dotazníkový prieskum záujmu o prácu v novej automobilke, ktorý bol ukončený v decembri 2016.
   Posielam bližšie informácie:
   1. Prvé nábory sa už začali realizovať. Podľa našich informácií boli vybraní už aj uchádzači, ktorí vyplnili dotazník na stránke ISTP (väčšinou ide o manažérske alebo administratívne pozície). Celkovo dotazník vyplnilo 50 000 uchádzačov. Aktuálne Jaguar Land Rover zamestnal okolo 130 uchádzačov, postupne bude do roku 2020 naberať celkovo 2 834 ľudí, začať vyrábať chce už na budúci rok.
   2. Nábory budú prebiehať vo vlnách, postupne.
   3. Záujemcovia budú kontaktovaní priamo zástupcami spoločnosti JLR podľa toho, aké profesie a v akých počtoch budú v konkrétnom čase obsadzované.
   4. Jaguar Land Rover ako prvé obsadzuje nevýrobné pozície, aby si na Slovensku vytvorili zázemie. Kľúčoví výrobní zamestnanci dostanú školenia v UK a budú neskor team lídrami. Nakoniec budú obsadzované postupne klasické výrobne profesie. V masovom nábore budú hľadať majstrov, grouplídrov, ale hlavne výrobných pracovníkov. Masový nábor sa začne koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

   Viac informácií nájdete v tomto článku: https://dennikn.sk/694909/jaguar-ma-na-slovensku-zatial-130-zamestnancov-masove-nabory-spusti-o-niekolko-mesiacov/

   V prípade záujmu kontaktujte pani Miroslavu Dzurňákovú, náborovú poradkyňu spoločnosti JLR: tel.: +421945430002,
   email: mdzurnak@jaguarlandrover.com

   Aktuálne pozície nájdete na týchto stránkach:
   https://goo.gl/aMy7kS
   http://www.profesia.sk/microsite/jaguar-landrover/sk/


Povinnosť zamestnávateľa

Odpovedať
 • avatar
  Veronika Mokošová
  Úrady PSVR 24. 07. 2017 10:27:40

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať či ako zamestnávateľ som povinná prijať na pohovor ( dať pečiatku ) uchádzača o zamestanie, čo mi ešte v telefonickom rozhovore povie, že o miesto nemá záujem, len potrebuje razítko pre UP. Alebo je to len na rozhodnutí zamestnávatela, či je ochotný.

  Ďakujem za odpoveď

  S pozdravom

  Mokošová Veronika

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 10:38:48

   Dobrý deň pani Mokošová,

   je to na zvážení zamestnávateľa, či pečiatku uchádzačovi o zamestnanie poskytne alebo nie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Monika Jantová


prechod z materskej na nezamsnanu

Odpovedať
 • avatar
  Nela Mala
  Úrady PSVR 24. 07. 2017 09:16:31

  Dobry den

  chcela by som sa spytat 10.8.2017 mi konci obdobie poberanie materskej davky. Predtym som bola evidovana na UPSVaR (narok na matersku som mala z dovodu ochrannej lehoty) Chcem sa spytat ci mam narok docerpat zvysnu cast naroku na podporu v nezamestnanosti (cca 2,5 mesiaca) po tom co sa hned 11.8.2017 znovuzaevidujem na UPSVaR (bola som vyradena z dovodu nastupu na matersku)?

  Tiez ci je mozne aby po dobu mojho poberania davky v nezamestnanosti poberal rodicovsky prispevok manzel ktory je zamestnany?
  Vychadzam z toho, ze nárok na výplatu rodičovského príspevku trvá aj vtedy, ak rodič vykonáva zárobkovú činnosť a starostlivosť o dieťa zabezpečí sám, druhým rodičom alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou

  Dakujem za odpovede

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 12:38:03

   Dobrý deň pani Malá,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Áno, keď sa opätovne zaevidujete na UPSVaR, máte nárok na dávku v nezamestnanosti po zostávajúcu dobu – uvádzate, že 2,5 mesiaca. A v tomto čase tiež môže manžel poberať rodičovský príspevok tak, ako uvádzate, aj s tým, že bude stále zamestnaný.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Monika Jantová


notifikácia z ISTP

Odpovedať
 • avatar
  marian.vargic.2
  ISTP 23. 07. 2017 18:18:53

  nedostávam notifikačné e-maily od ITPS v prípade, že zasielam reakciu /záujem o konkrétne pracovné miesto

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 09:51:23

   Dobrý deň pán Marián,

   žiadny technický problém s odosielaním reakcií na voľné pracovné miesto momentálne neevidujeme. Pred zasielaním reakcie na ponuku je potrebné zakliknúť Poslať mi kópiu na môj e-mail a ten uviesť v správnom formáte. Občas sa stáva, že automatické e-maily s reakciami na voľné pracovné miesto končia v spame, preto, prosím, skontrolujte priečinok s nevyžiadanou poštou. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Monika Jantová


 • avatar
  Monika Ondruskova
  Práca 23. 07. 2017 10:12:22

  Dobry den, prosim Vas o radu, mam priatela bulhara a vraciame sa na Slovensko, ako by som mu prosim mohla najst pracu alebo agenturu? Dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 10:02:19

   Dobrý deň pani Monika,

   pracovný portál ISTP.sk (Internetový Sprievodca Trhom Práce) je jednou z možností, ktorá Vám môže pomôcť pri hľadaní práce. Cieľom ISTP je vytvoriť internetový nástroj, ktorý uľahčí ľuďom cestu za nájdením práce a pomôže zorientovať sa na trhu práce. V systéme nájdete viac ako 12 000 inzerátov pracovných ponúk z viacerých zdrojov (ide o viac ako 43 000 voľných pracovných miest): https://istp.sk/volne-pracovne-miesta. Ak si vyhľadáte vhodné voľné pracovné miesto, môžete naň reagovať kliknutím na modré tlačidlo "Poslať životopis".

   V ISTP možno taktiež sprístupniť svoj osobný profil zamestnávateľom hľadajúcim nových zamestnancov (zatiaľ tak urobilo cca 56 000 uchádzačov). Zamestnávatelia (viac ako 23 000) majú možnosť prezerať si osobné profily používateľov, ak súhlasili s ich uverejnením. Systém im poskytuje vyhľadávanie vhodných uchádzačov pomocou filtra, v ktorom si zadefinujú kritériá, ktoré musí spĺňať budúci zamestnanec (napr. vzdelanie uchádzača; prax uchádzača; zručnosti, schopnosti uchádzača; osobnostné predpoklady uchádzača; preferencie uchádzača a pod.). Následne systém zamestnávateľovi, po výbere z databázy sprístupnených osobných profilov, vygeneruje vhodných uchádzačov, ktorí majú najlepšie predpoklady na výkon pracovnej pozície podľa ním určených požiadaviek. Zamestnávateľ má možnosť prezrieť si vybrané osobné profily potenciálnych kandidátov a následne ich jednoduchým spôsobom osloviť pomocou e-mailu (preddefinovaným formulárom) a pozvať na osobný pohovor.

   Ak si prajete nastaviť svoj profil ako aktívny - viditeľný pre zamestnávateľov, prosím, prihláste sa do svojho konta v ISTP, následne kliknite na Osobný profil, potom na Nastavenia a následne vyberte aktívny profil a položky, ktoré chcete sprístupniť.

   Taktiež Vám odporúčam vytvoriť si agenta na vyhľadávanie voľných pracovných miest, ktorý Vám bude pravidelne zasielať na Vašu e-mailovú adresu vhodné pracovné ponuky.

   V ISTP nájdu používatelia aj množstvo poradenských článkov (ako napísať životopis či motivačný list), či aktuálne články z oblasti trhu práce a vzdelávania. Cez prednastavený formulár si možno vytvoriť európsku verziu životopisu.

   V Kartotéke zamestnaní nájdete viac ako 1 500 zamestnaní, dozviete sa, aké spôsobilosti, vedomosti a zručnosti sú vyžadované na kvalifikovaný výkon zamestnania, aké odbory je optimálne absolvovať, akými kurzami ďalšieho vzdelávania si možno zvýšiť predpoklady na kvalifikovaný výkon zamestnania, či je zamestnanie regulované nejakým právnym predpisom. K dispozícii sú informácie o požadovaných certifikátoch, osobnostných predpokladoch či informácie o zdravotných obmedzeniach. Pri vybraných zamestnaniach nájdete aj informácie o hrubých mesačných mzdách.

   Cieľom ISTP je vytvoriť konkurencieschopný pracovný portál, modernú štátnu agentúru, ktorá dosiahne líderstvo na trhu s voľnými pracovnými miestami. Všetky služby pre nezamestnaných či zamestnávateľov budeme vždy poskytovať bezplatne.

   Na hľadanie si zamestnanie môžete využiť aj služby agentúr podporovaného zamestnávania: https://goo.gl/gpbhVE, dočasného zamestnávania: https://goo.gl/tFX1Zh alebo sprostredkovanie zamestnania za úhradu: https://goo.gl/udVqwQ.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Monika Jantová


Sociálna práca

Odpovedať
 • avatar
  Eva
  Soc. služby 23. 07. 2017 09:06:57

  Dobrý deň, zamestnala som sa v Detskom domove ako sociálna pracovníčka. Mám skončené Bc. Sociálna práca a Mgr. Sociálna pedagogika. Podľa platovej tarify, ma chcú zaradiť do 9-tej platovej tarify, nakolko nemám Mgr. Sociálna práca. Veľmi s tým nesúhlasím, pretože na Mgr. Sociálna pedagogika mám štátnú skúšku zo Sociálnej práce a je to úplne príbúzný odbor Sociálnej práci. Chcem sa spýtať, že či by ste mi nevedli poradiť na koho sa mám s týmto problémom obrátiť, myslím niekto na Ministerstve práce, soc. vedí a rodiny, kto rieši uvedenú problematiku a zaraďovanie ľudí do platových taríf. Ďakujem.

  počet odpovedí: 3
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 10:45:05

   Príjemný dobrý deň pani Eva,

   mrzí ma to, ale nepoznáme presnú odpoveď na Vašu otázku, ale posielam kontakt na MPSVR SR, kde Vám pomôžu:

   https://www.employment.gov.sk/sk/informacie-verejnost/slobodny-pristup-k-informaciam/

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   25. 07. 2017 13:21:19

   Dobrý deň, pani Evka. Pozrite sa do kolonky ODBORNÍ ZAMESTNANCI, ja som tento problém riešila už v roku 2013. Urobila som si aj rigoróznu skúšku zo sociálnej práce, kvôli detskému domovu, v ktorom som v roku 2016 pracovala, aby som mohla pracovať ako vychovávateľka a aj na krátky úväzok ako sociálna pracovníčka. V DeD platí, že MUSÍ BYŤ vzdelanie 2. stupňa v odbore sociálna práca. Spadala som však pod výnimku, pretože som v januári 2015 pracovala ako sociálny pedagóg. Ak ste pracovali v tom období aj Vy v sociálnej sfére, mali by ste mať výnimku, podľa zákona. Je to nefér, pretože so sociálnou prácou môžu pracovať ako sociálni pedagógovia, ale so sociálnou pedagogikou, nemôžeme vykonávať sociálnych pracovníkov. Stačilo by len nejaké doplnenie vzdelania v rámci celoživotného vzdelávania (aj to max. rok by som dala), aby si sociálni pracovníci doplnili viac pedagogiky a sociálni pedagógovia viac o sociálnych službách a zákony. Toľko môj názor. Ja som nakoniec skončila ako učiteľ v špeciálnej škole. Dopĺňam si rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky.


Praca zahranicie

Odpovedať
 • avatar
  E
  Úrady PSVR 22. 07. 2017 08:11:18

  Zdravim,
  prosim vas, s manzelom odchadzame v polovici augusta do zahranicia pracovne. Momentalne pracujeme na prac zmluvu na svk, no ja koncim 4 dni pred odletom a manzel 2 dni. Chcem sa spytat ci mame nejake povinnosti ohlasit to na urady,ak ano, tak kde vsade a co k tomu potrebujeme? Este nemame v zahranici podpisanu ziadnu zmluvu, a ani nevieme ako dlho tam ostaneme. Dakujem za odpoved
  S pozdravom
  E

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 10:53:27

   Dobrý deň,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Ak sa po skončení pracovného pomeru budete evidovať na UPSVaR ako uchádzači o zamestnanie, potom máte povinnosť doložiť úradu nové pracovné zmluvy zo zahraničia, resp. sa z evidencie vyradiť na odchod do cudziny resp. EÚ na viac ako 15 dní. Ak by ste si ale uplatňovali nárok na dávku v nezamestnanosti, po ukončení terajšieho pracovného pomeru s tým, že si chcete do štátu EÚ ísť hľadať prácu a zachovať si pritom nárok na dávku, postup by bol trochu iný. Museli by ste sa evidovať na príslušnom pracovnom úrade v danej krajine EÚ (netýka sa to cudziny mimo EÚ). Ak by Vás tam nezaevidovali, mali by ste povinnosť do 15 pracovných dní od odchodu opätovne si plniť povinnosti na slovenskom úrade práce.
   Ak sa nebudete vôbec evidovať na UPSVaR, potom máte povinnosť len voči svojej zdravotnej poisťovni – podľa toho, či si budete zdravotné poistenie hradiť v zahraničí, či sa zamestnáte. Jednoducho je potrebné zájsť si na svoju zdravotnú poisťovňu a tam sa dohodnúť, či a od kedy si zdravotné poistenie v SR odhlásite.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Monika Jantová


Nova praca

Odpovedať
 • avatar
  Zuzana
  Úrady PSVR 21. 07. 2017 22:20:03

  Dobry den

  Som evidovana na urade prace, od 1.8. zacinam s novou pracou. Chcela by som sa spytat ake povinnosti z toho pre mna vyplyvaju. Viem ze mam do 8 dni informovat UP. Akym sposobom? Mam priniest potvrdenie z prace, zmluvu...? Rovnako by som sa chcela spytat ci mam urad informovat az po nastupe do prace alebo mozem uz aj teraz. Dakujem vopred za odpoved

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2017 08:32:04

   Dobrý deň pani Zuzana,

   kópiu pracovnej zmluvy treba doručiť na úrad práce - buď osobne, poštou alebo preskenovanú na e-mail sprostredkovateľky.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Monika Jantová


AKO SA STAT REALITNYM MAKLEROM?

Odpovedať
 • avatar
  NATA
  Práca 21. 07. 2017 14:30:55

  Dobry den,

  chcem sa spytat ako sa mozem stat realitnym maklerom?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 07. 2017 14:45:53

   Príjemný dobrý deň,

   prosím, pozrite nasledovné stránky, kde nájdete potrebné informácie o danom zamestnaní:
   http://sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-23871
   http://istp.sk/karta-zamestnania/7783/realitny-makler

   Zamestnanie nie je regulované, tak na jeho výkon nie je potrebné špeciálne vzdelanie. Tiež odborná prax sa vyžaduje iba v prípade, ak sa zamestnanie vykonáva prostredníctvom viazanej živnosti podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (príloha č. 2, por. čís. 50).

   Aktuálnu ponuku voľných pracovných miest nájdete na tejto stránke: https://goo.gl/N8CrD1

   Prajeme veľa úspechov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie