Dnes je 19. 2. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my Vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku Realizačnému tímu ISTP. Za Vaše námety a postrehy k ISTP Vám vopred veľmi pekne ďakujeme.
ZMAZANIE KONTA
martin.hornak.19 19. 02. 2017 18:53:23 ISTP
Ziadam o zmazanie mojho konta a informacii o mne
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 19. 02. 2017 19:30:58
Príjemný dobrý večer pán Hornák,

v prípade požiadavky používateľa s vyjadrením jeho vôle zrušiť registráciu vieme konto odstrániť my ako administrátor systému. Ak chcete zrušiť Vaše konto v ISTP, prosím, napíšte mi Vašu požiadavku na moju adresu hudec@trexima.sk. Je dôležité, aby ste mi napísali z e-mailu, ktorý máte uvedený v konte, aby sme ho vedeli overiť. Je našou povinnosťou v prípade Vašej požiadavky zabezpečiť likvidáciu osobných údajov v súlade s ustanovením zákona o ochrane osobných údajov.

Ak však ide o konto, ktoré Vám vytvorili na úrade PSVR (majú tvar meno.priezvisko.číslo), také zrušiť nemôžeme. Úradné kontá slúžia aj na účely prípadnej opätovnej evidencie na úrade PSVR.

Zároveň by som Vám odporučil konto pre budúce obdobie nerušiť, stačí, keď si po prihlásení v časti Osobný profil - Nastavenia zakliknite Pasívny profil – nebude sa zobrazovať zamestnávateľom a v budúcnosti sa k nemu budete môcť kedykoľvek vrátiť.

Evidovanie osobných údajov o uchádzačoch o zamestnanie pre Ústredie PSVR nerieši zákon o ochrane osobných údajov, nakoľko v tomto zákone sa píše: §10 bod 2 - Prevádzkovateľ ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon. Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon.

Na základe toho Ústredie PSVR spracúva osobné údaje o uchádzačoch o zamestnanie na základe zákona o službách zamestnanosti. Konto vytvorené úradom PSVR je služba pre občanov na účely hľadania si zamestnania, poskytovania poradenských služieb, vzdelávania v oblasti trhu práce a pod. Po skončení evidencie uchádzača o zamestnanie na úrade PSVR konto v ISTP musí naďalej existovať, nakoľko sa riadi evidenčnými povinnosťami úradu v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.

Občan sa môže slobodne rozhodnúť, či svoj profil bude naďalej zverejňovať pre zamestnávateľov alebo si všetky údaje, vrátane osobných, nesprístupní na prezeranie iným osobám nastavením tzv. „Pasívneho profilu“.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Info
Magda 19. 02. 2017 17:05:23 Úrady PSVR
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď som poberala dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie vyše 4 rokov, a teraz som si našla sama prácu, mám alebo nemám nárok na základe nájdenia si práce svojou zásluhou ešte o poberanie príspevku a dávky na pol roka ? Ďakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 19. 02. 2017 19:35:44
Príjemný dobrý večer pani Magda,

pre vznik nároku na dávku v hmotnej núdzi je podstatná odkázanosť občana na túto dávku. Nemáme informácie o výške Vášho príjmu, prosím, informujte sa na oddelení OSO, teda u „svojej“ sprostredkovateľky na úrade práce. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa posudzuje finančná situácia žiadateľa, resp. členov jeho domácnosti, zisťuje sa, či žiadateľ je vzhľadom k svojej finančnej situácii odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

Asi máte na mysli aj osobitný príspevok pri nájdení práce, ktorý je určený pre dlhodobo nezamestnaných uchádzačov v zmysle novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi – zákon č. 308/2014 Z.z. Podľa tohto zákona fyzická osoba, ktorej vznikol pracovný pomer (nemôže ísť o „brigádnickú prácu“ – teda prácu na dohodu o vykonaní práce, resp. dohodu o pracovnej činnosti, pre nárok na osobitný príspevok musíte doložiť úradu pracovnú zmluvu), kde dohodnutý príjem je najviac do dvojnásobku minimálnej mzdy (aktuálna minimálna mzda je 435 eur v hrubom) a ktorá bola predtým dlhodobo nezamestnaná, má nárok na tzv. osobitný príspevok a to počas trvania pracovného pomeru – najviac však 12 mesiacov, a to vo výške 126,14 € prvých 6 mesiacov a 63,07 € ďalších 6 mesiacov. Osobitný príspevok patrí aj fyzickej osobe počas trvania pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu najviac 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, ktorá je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej sa skončilo poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi v súvislosti so vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

Viac informácií nájdete na tejto stránke:
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675

Odporúčame ísť na príslušný úrad práce – oddelenie hmotnej núdze, kde Vám poskytnú podrobnosti.

Pre tento príspevok musia byť splnené tri základné podmienky:
1. Dlhodobá nezamestnanosť (viac ako 12 po sebe nasledujúcich mesiacov).
2. Mzda v rozmedzí medzi minimálnou a dvojnásobkom minimálnej mzdy.
3. Poberateľ dávky v hmotnej núdzi pred nástupom do zamestnania, resp. spolu posudzovaná osoba s poberateľom DvHN.

Zásada je spĺňať všetky tri podmienky naraz. Ak ich uchádzač spĺňa, môže si o tento príspevok požiadať.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Neda sa opravit zivotopis
marian.hudak.6 18. 02. 2017 15:21:59 ISTP
ked striahnem osobnom profile,do zivotopis tak neni tam uplne zivotopis
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 19. 02. 2017 11:18:32
Príjemný dobrý deň pán Hudák,

skontroloval som to, vyzerá, že údaje sa dobre preniesli. Nie všetky údaje je možné preniesť a doplniť automaticky do políčok Európskeho životopisu, nakoľko ide o trošku inú šablónu (napr. všeobecné spôsobilosti, osobnostné predpoklady alebo preferencie). Tieto údaje možno doplniť manuálne do príslušných políčok Európskeho životopisu. Ďakujem.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Potvrdenie
lucia 17. 02. 2017 16:37:04 ISTP
Dobry den chcem sa opytat ked som poslala cez stranku istp email a zivotopis ze mam zaujem o dane pracovne miesto ale neozvali sa mi ako mam dokladovat ze som tam naozaj pisala? Staci vytlacit ten email co mi bol odoslany ma moj email? Dakujem za odpoved
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 17. 02. 2017 16:47:35
Príjemný dobrý deň pani Lucia,

ak ste zaškrtli políčko "Poslať mi kópiu na môj e-mail", ten môžete následne vytlačiť sprostredkovateľke na úrade práce. Ak by vám kópia neprišla do doručenej pošty, pozrite, prosím, priečinok s nevyžiadanou poštou (SPAM), tieto automatické e-maily tam niekedy zvyknú skončiť.

Zaslané reakcie si viete aj odkontrolovať vo Vašom profile v časti Ponuky práce - Moje reakcie, kde sa Vám archivujú ponuky, na ktoré ste reagovali zo stránky ISTP.sk. Ak ste na ponuku reagovali napr. z portálu kariera.sk, tak tieto ponuky sa Vám automaticky neuložia v záložke Moje reakcie. Aj tento zoznam možno vytlačiť svojej sprostredkovateľke cez funkciu internetového prehliadača.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Potvrdenie
katka 17. 02. 2017 13:51:48 Úrady PSVR
Dobry den-od 1.2.2017 som registrovana na urade prace'dna 17.2.mi prisla mzda za januar 70 eur,musim aj predlozit sprostredkovatelke na ur.prace potvrdenie o mzde za mes januar,aj ked som registr.na ur.prace os 1.2.dakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 17. 02. 2017 14:00:56
Dobrý deň, pani Katka,

keďže ste v evidencii ÚP až od februára, pravdepodobne nie je potrebné dokladovať pani sprostredkovateľke Váš príjem za mesiac január.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Projekty cez urad prace
Jozef 17. 02. 2017 12:54:07 Úrady PSVR
Dobry den chcem sa spytat či aj tento rok je projekt pre nezamestnanych aby obec mohla zamestnat občana na 9 mesiacov na pracu čistenie verejnych priestranstiev.
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 17. 02. 2017 13:00:27
Príjemný dobrý deň pán Jozef,

pre národný projekt „Šanca na zamestnanie“ sú už prostriedky tohto projektu v celej SR vyčerpané, na ten sa určite ísť nedá. Čo sa týka projektov pre mladých, tam je požiadavka, že cieľovou skupinou sú mladí tzv. „NEET“, to znamená, že tento uchádzač má do 26, resp. 29 rokov, je v evidencii určený čas (min. 3, resp. 6 mesiacov), nemal ešte svoje prvé pravidelne platené zamestnanie a nepripravuje sa štúdiom na svoje povolanie. Ešte existuje NP „Cesta z kruhu nezamestnanosti“, určený pre dlhodobo nezamestnaných uchádzačov. Toto je však projekt, o ktorý bol tiež pomerne veľký záujem a na niektorých úradoch už majú rozpočet projektu minutý. A ak nie je minutý rozpočet, je tam ďalší „problém“, ktorým sú merateľné ukazovatele každého projektu. Tieto určujú presné počty znevýhodnených skupín uchádzačov, ktoré musia byť do projektu zaradené. Takže ak napr. príslušný úrad už na daný projekt môže zaraďovať len uchádzačov so základným vzdelaním, tak aj keď bude mať ešte voľné prostriedky v rozpočte projektu, nemôže doňho zaradiť vysokoškoláka. Čo sa týka možnosti zaradenia do niektorého z projektov, na to asi na UPSVaR nedá adekvátnu odpoveď zamestnanec oddelenia služieb občanovi (sprostredkovateľ). Skúste získať informáciu u vedúceho oddelenia aktívnych opatrení trhu práce. Ten by Vám mal vedieť povedať, či na „Vašom“ UPSVaR máte vzhľadom k Vášmu statusu uchádzača o zamestnanie možnosť zaradiť sa do niektorého z národných projektov.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Praxou k zamestnaniu
Viktoria 16. 02. 2017 19:04:04 Úrady PSVR
Dobry den chcela by som sa opytat dnes prislo rozhodnutie o schvaleni davky v hmotnej nudzi nakolko mam 8 rocneho syna a uz viac ako rok som na urade prace...no nasla som si potencionalnu pracu s tym ze zamestnavatelka ma vhce zobrat na polovicny uvazok cez projekt Praxou k zamestnanosti.Chcem sa opytat ci sa mi zrusi tym padom davka v hmotnej nudzi?:(dakujem za odpoved
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 17. 02. 2017 10:39:31
Príjemný dobrý deň pani Viktória,

pre vznik nároku na dávku v hmotnej núdzi je podstatná odkázanosť občana na túto dávku. Nemáme informácie o výške Vášho príjmu, prosím, informujte sa na oddelení OSO, teda u „svojej“ sprostredkovateľky na úrade práce. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa posudzuje finančná situácia žiadateľa, resp. členov jeho domácnosti, zisťuje sa, či žiadateľ je vzhľadom k svojej finančnej situácii odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
DOTAZ
Milan Hasidlo 16. 02. 2017 10:39:36 Práca
DOBRý DEN PROSíM VAS ako má biť odmenovaný vodič MKD . NAKOLKO KAžDA dopravná firma odmenuje vodičov mkd iným spôsobom ako je to možné dakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 16. 02. 2017 10:58:38
Dobrý deň, pán Hasidlo,

spôsob odmeňovania je v rámci jednotlivých firiem individuálny, nikde nie je presne stanovené, ako má byť odmeňovaný vodič MKD - je to o dohode so zamestnávateľom. Určite by však všetko ohľadom spôsobu odmeňovania malo byť uvedené v pracovnej zmluve a zamestnávateľ nesmie v tejto veci konať protizákonne, resp. porušovať Vaše práva.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Návrat z UK
Maroš 16. 02. 2017 10:34:53 Úrady PSVR
Dobrý deň, chcem sa vrátiť na Slovensko z UK, kde som pracoval niekoľko rokov na fulltime job. Chcem sa zaregistrovať na Úrade práce. Prosím o info: 1.Za akých podmienok mám nárok na podporu v nezamestnanosti ?
2.A ak áno, na aké obdobie a v akej výške ?
3. Aké doklady k tomu potrebujem ?
Ďakujem pekne za Vašu odpoveď.
M.
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 16. 02. 2017 11:07:51
Dobrý deň, Maroš,

ohľadne podpory v nezamestnanosti máte dve možnosti – buď sa zaevidujete na úrade práce v UK, požiadate o dávku a následne si túto „prenesiete“ na Slovensko. Ale zo skúseností vieme, že sa to podarí málokedy. Zaujímavé informácie nájdete aj na tejto stránke: http://www.eures.sk/countryDetail.php?id=31. Hoci to predpisy EÚ umožňujú, tak úrady práce nechcú našich ľudí evidovať. Takže zostáva druhá možnosť – prísť na Slovensko, zaevidovať sa na úrade práce a prostredníctvom Sociálnej poisťovne požiadať o tzv. „export dávky“. O dávke v nezamestnanosti rozhoduje Sociálna poisťovňa, ktorá posúdi Váš nárok podľa predložených dokladov. Sociálna poisťovňa pre transfer dávky v nezamestnanosti vyžaduje evidenciu na úrade práce, pokiaľ dotyčný nemá v SR žiadny pobyt, zaevidovať ho nemôžu. Eviduje sa na miestne príslušnom úrade k tomu pobytu.

Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, že poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu (50 % x DVZ x počet dní v mesiaci). Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov dosiahnutých v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Viac informácií nájdete na tejto stránke: http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s

Teda ak ste už na Slovensku, požiadať o dávku v nezamestnanosti môžete aj v Sociálnej poisťovni. Najprv ale musíte byť evidovaný na úrade PSVR. Následne navštívite Sociálnu poisťovňu, kde predložíte oznámenie o zaradení do evidencie na úrade PSVR ako uchádzač o zamestnanie, doklady od zamestnávateľov v krajinách EÚ, ktoré ste dostali - tzv. E formuláre a požiadate o dávku v nezamestnanosti. Ak Vám na ňu nevznikne nárok, môžete potom požiadať úrad o pomoc v hmotnej núdzi. Pre jej priznanie a o jej výške rozhoduje úrad na základe posúdenia príjmu všetkých členov spoločne žijúcich v domácnosti. Výšku dávky a jednotlivých možných príspevkov si môžete pozrieť na stránke http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
otáska
Milan Hasidlo 16. 02. 2017 10:34:39 Úrady PSVR
DOBRY DEN CHCEM sa spytať ci môže zamestnávatelˇ skrátiť pracovnú dobu ide o to že potom skráti minimálnu mzdu má vôbec na to právo.? dakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 16. 02. 2017 10:43:59
Dobrý deň pán Milan,

ak by zamestnávateľ krátil minimálnu mzdu, bolo by to protizákonné. Môžete sa obrátiť na Inšpektorát práce.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk