Dnes je 17. 1. 2017 Deň detských vynálezcov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my Vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku Realizačnému tímu ISTP. Za Vaše námety a postrehy k ISTP Vám vopred veľmi pekne ďakujeme.
Potvrdenie o evidovaní na úrade práce
Andrea 16. 01. 2017 12:29:21 Úrady PSVR
Dobrý deň, prosím vás akým spôsobom môžem zažiadať o potvrdenie o evidovaní na úrade práce? Som asi 200 km od úradu práce a určite tam nemôžem prísť osobne. Moja sprostredkovateľka nepoužíva mail, vďaka ktorému by mi to mohla poslať. Dalo by sa to tak, že by som poslala nejakého rodinného príslušníka a prevzal by mi to osobne?Ďakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 16. 01. 2017 13:21:11
Príjemný dobrý deň pani Andrea,

takéto potvrdenia – aj napr. k daňovému priznaniu – sa teraz bežne na úradoch práce vydávajú, takže je len treba tam zájsť, prípadne vyžiadať potvrdenie u príslušného referenta písomne či e-mailom (nechce sa mi veriť, že by sprostredkovateľka na úrade práce nemala e-mail - majú jednotné adresy meno.priezvisko@upsvr.gov.sk). Potom sa to posiela poštou na adresu uchádzača o zamestnanie.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Pristup-zamestnavatel
fastplus 16. 01. 2017 12:20:01 ISTP
Dobry den,

je mozne, nastavit viacero prístupov ku kontu zamestnávateľa?
Mame viacero ludi, ktorí zadavaju prac.ponuky, bolo by fajn, keby mali samostatne pristupy, aby si vedeli spravovať vlastne inzeraty/regiony. Momentalne pracuju s rovnakymi prihlasovacimi udajmi.

matejka
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 16. 01. 2017 13:18:25
Dobrý deň prajem,

žiaľ, v súčasnosti je možné pod jedným IČO mať vytvorené len jedno konto v ISTP, a teda mať len jedny prístupové údaje. Do budúcna však pripravujeme funkcionalitu, aby pod jednou firmou bolo možné vytvoriť viacero používateľských kont. Keď túto funkcionalitu zavedieme do obehu, určite o tom budeme informovať všetkých zamestnávateľov registrovaných v ISTP. Ďakujeme Vám za porozumenie.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Zabezpečenie osobných údajov
jozef.uhrin.14 14. 01. 2017 20:20:21 ISTP
Dobrý deň, ako je zabezpečená ochrana osobných údajov, keď pripojenie k www.istp.sk nie je zabezpečené. Na takéto stránky nikdy osobné údaje nezadávam.
Ďakujem Uhrin
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 15. 01. 2017 15:44:53
Príjemný dobrý deň pán Uhrin,

pri vývoji ISTP dodržiavame všetky náležitosti zákona o ochrane osobných údajov, máme spracovaný aj bezpečnostný projekt, prosím, v akom zmysle myslíte, že ISTP nie je zabezpečené?

Vaše osobné údaje sú štandardne chránené prihlasovacími údajmi. Všetky osobné profily uchádzačov o zamestnanie, ktoré sú v ISTP automaticky vytvorené na základe evidencie na úrade práce, sú prednastavené ako pasívne, teda sa nikomu nezobrazujú a nie sú sprístupnené. Je na slobodnom rozhodnutí uchádzača, či ich sprístupní zamestnávateľom a v akom rozsahu.

Evidovanie osobných údajov o uchádzačoch o zamestnanie pre Ústredie práce nerieši zákon o ochrane osobných údajov, nakoľko v tomto zákone sa píše: §10 bod 2 - Prevádzkovateľ ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon. Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon.

Na základe toho Ústredie práce spracúva osobné údaje o uchádzačoch o zamestnanie na základe zákona o službách zamestnanosti a nepotrebuje súhlas klienta. Konto vytvorené úradom práce je služba pre občanov na účely hľadania si zamestnania, poskytovania poradenských služieb, vzdelávania v oblasti trhu práce a pod. Po skončení evidencie uchádzača o zamestnanie na úrade práce konto v ISTP musí naďalej existovať, nakoľko sa riadi evidenčnými povinnosťami úradu v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.

Občan sa môže slobodne rozhodnúť, či svoj profil bude naďalej zverejňovať pre zamestnávateľov alebo si všetky údaje, vrátane osobných, nesprístupní na prezeranie iným osobám nastavením tzv. „Pasívneho profilu“.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Suhrnne info o skonceni materskej
Ani 13. 01. 2017 16:00:51 Ostatné
dobry den, mozte mi prosim pomoct pri spisani vsetkych krokov, co treba spravit v pripade, ze koncim matersku dovolenku, ale nenastupujem do prace. budem teda nezamestnana. Rodicovske pritom bude poberat moj manzel. chapem spravne, ze budeme potrebovat :
MANZEL
1. potvrdenie ze nepoziadal o materske (od soc.poistovne)
2. ziadost o rodicovske + rodny list dietata ( pre urad prace)
3. informovat zamestnavatela kvoli dochodkoveu poisteniu?
4. info zdravotnej poistovni?
plus ja budem potrebovat asi
15:28:28JA:potvrdenie o ukonceni materskej? (soc. poistovna)
2. nahlasit sa na urad prace ako nezamestnana
dakujem za suhrnnu informaciu
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 16. 01. 2017 09:53:31
Príjemný dobrý deň,

v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

Klientka neudáva vek dieťaťa a podľa otázok je na zvážení, prečo ona končí materskú a manžel ide na rodičovské. Zvyčajne sa tak deje, keď chce žena skôr nastúpiť do práce, resp. si vybrať dávku v nezamestnanosti. Skúsime uviesť kroky, ale bolo by treba sa informovať aj v Sociálnej poisťovni. Žena si musí podať žiadosť o odňatie rodičovského (na UPSVaR) s tým, že si ho bude uplatňovať manžel. Manžel teda zároveň podáva žiadosť o rodičovské. Zo SP potrebuje potvrdenie, či mu bolo alebo nebolo priznané materské. Nie sme si úplne istí, či si najskôr nemusí požiadať o materské a až následne rodičovské – to radšej nech si upresní v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Žiadosť o rodičovské uplatní manžel na príslušnom UPSVaR – doloží rodný list dieťaťa, žiadosť a potvrdenie SP, že manželovi nebolo priznané materské. Zamestnávateľovi predloží doklad, že poberá rodičovské, ktorý dostane na UPSVaR. Informuje svoju ZP o poberaní rodičovského. Manželka – zo SP dostanete potvrdenie o trvaní materskej. Myslíme si ale, že takéto potvrdenie ste už dostali na začiatku materskej. Každopádne potvrdenie o trvaní materskej vystaví SP.

Čo sa týka evidencie na UPSVaR – táto nie je povinná, je dobrovoľná. Akonáhle si podáte žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, musíte počítať s plnením povinností uchádzača o zamestnanie – t.j. aktívne si hľadať zamestnanie, toto preukazovať úradu, resp. zúčastňovať sa aktívnych opatrení trhu práce. UPSVaR sa Vám bude snažiť nájsť vhodné zamestnanie a ponúknuť Vám ho.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Automaticke zasielanie
Stanislav Jancuska 13. 01. 2017 14:52:27 ISTP
Dobry den,
je pritomna funkcia automaticke zasielanie ponuk na email podla filtra aky si nastavim?
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 13. 01. 2017 15:03:06
Dobrý deň, pán Stanislav,

pravdaže, ponúkame túto funkcionalitu. Je potrebné sa zaregistrovať a vytvoriť si tzv. agenta. Agent je virtuálny vyhľadávač voľných pracovných miest, ktorý Vám bude automaticky zasielať informácie o vhodných pracovných ponukách na Vami určený e-mail. Agenta vytvoríte kliknutím na jednu z položiek Vášho konta s názvom „Agenti“, následne na tlačidlo „Vytvoriť agenta“ a vyplnením kritérií na vyhľadávanie. Pokiaľ si budete vytvárať agenta, je potrebné vyplniť všetky kolónky označené červenou hviezdičkou, sú to povinné údaje (názov agenta, e-mail, zamestnanie alebo pracovná oblasť). Agentov si môžete vytvárať ľubovoľný počet s ľubovoľným názvom, ktorý vyplníte do políčka „Názov agenta“. Napr. hľadáte voľné pracovné miesta pre pozíciu kuchár v Prešovskom kraji, tak môžete dať názov agenta „Kuchár - Prešovský kraj“. Ak už máte vytvorený osobný profil v ISTP, môžete vytvorenie agenta urýchliť kliknutím na tlačidlo „Načítať z profilu“. Vyplnené údaje je potrebné potvrdiť tlačidlom „Uložiť“.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Skončenie rodičovskej dovolenky
Lucia 13. 01. 2017 09:48:58 Úrady PSVR
Dobrý deň, vo februáry mi končí rodičovská dovolenka. Chcela som sa spýtať na další postup. Mám sa isť hlásiť na úrad práce, alebo ako mám postupovať. Dakujem veľmi pkene
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 13. 01. 2017 15:08:07
Dobrý deň, pani Lucia,

skúste si prečítať tento článok, verím, že v ňom nájdete odpoveď na Vašu otázku: http://www.istp.sk/clanok/8158/Ake-povinnosti-na-uradoch-vas-cakaju-po-skonceni-materskej-alebo-rodicovskej-dovolenky-

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Asistent ZŤP
Mária 12. 01. 2017 18:44:40 Úrady PSVR
Dobrý deň, som evidovaná na úrade práce. Dostala som ponuku pracovať na dohodu ako asistentka pre jednu zdravotne ťažko postihnutú pani na cca 4 hodiny denne. Zrejme by to prekročilo zárobok 148,57€ v hrubom/mesiac. Rodina, ktorá mi ale túto brigádu ponúka tvrdí, že vraj ak ma aj vyradia z úradu práce, tak v tomto prípade nemusím platiť každý mesiac zdravotnej poisťovni.(Vraj je nejaká výnimka pre asistentov ZŤP) Je to pravda?
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 13. 01. 2017 08:52:02
Dobrý deň, pani Mária,

v Zákone o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, konkrétne v § 11 Platitelia poistného, odsek 7 sa uvádza, že štát je platiteľom poistného za fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu.

Všetko je však potrebné skonzultovať a overiť si u Vašej pani sprostredkovateľky na ÚP, ktorá Vám bola pridelená a je za Vás zodpovedná. Prosím, obráťte sa na ňu, aby náhodou nedošlo k nejakým nedorozumeniam. Nie sme si istí, či do tejto záležitosti nevstupujú ešte iné faktory, ktoré treba zohľadniť.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Dávka v hmotnej núdzi
Peter 12. 01. 2017 17:10:32 Úrady PSVR
dobrý deň,
skončil som pracovný pomer pred 2 mesiacmi a zaradil sa na upsvar. Podal som si žiadost na soc. poistovni o dávku v nezamestnanosti. Prišlo mi rozhodnutie, že nemám nárok. Preto by som si rád vybavil dávku v hmotnej núdzi, ale už nie som vedený na úrade práce z dôvodu vyradenia. Možem si dávku v hmotnej núdzi vybaviť aj tak, alebo podmienkou pre jej vybavenie je evidencia na Upsvar. (Poznám ludí, ktorí dávku poberajú a nie sú na úrade práce) Možte mi to objasniť?
Ďakujem Vám.
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 13. 01. 2017 08:37:35
Príjemný dobrý deň pán Peter,

nie je potrebné byť evidovaný na úrade práce. Posielam bližšie informácie:

Na pomoc v hmotnej núdzi má nárok:
- občan Slovenskej republiky,
- cudzinec, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky v súlade so zákonom číslo 480/2002 Z.z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákonom č.404/2011 o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov alebo medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná.

Nárok na pomoc v hmotnej núdzi sa uplatňuje podaním písomnej žiadosti alebo podaním žiadosti elektronickými prostriedkami podpísanej zaručeným elektronickým podpisom.
Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi sa podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu občana.

Detaily nájdete na tejto stránke: https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Informácie o pocte rekvalifikácii
Richard Hagara 12. 01. 2017 16:49:11 Úrady PSVR
Pekný deň prajem. potrebujem informácie o pocte rekvalifikácii a jedného nezamestnaného. Mam zníženinu pracovnú schopnosť a v roku 2016 som robil kurz všeobecne bezpečnostného technika cez projekt RE-PAS a est by som mal záujem vodičky preukaz skupiny B. Je možne tuto možnosť čerpať v tomto roku, Ďakujem za informácie. Hagara
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 13. 01. 2017 10:56:27
Príjemný dobrý deň pán Hagara,

v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

Aktuálne každá žiadosť na realizáciu vzdelávania prostredníctvom projektu RE-PAS prechádza procesom schvaľovania. Sú vypracované bodové kritériá hodnotenia každej žiadosti, pričom pri dosiahnutí potrebného počtu bodov je vzdelávanie zo strany úradu schválené. V podstate je možnosť absolvovať aj ďalší kurz. Len je potrebné počítať s tým, že opäť bude prebiehať posudzovanie a hodnotenie podanej žiadosti. Obávam sa ale, že práve vodičský preukaz skupiny B po tom, ako už bolo nejaké vzdelávanie realizované, nemá veľkú šancu na schválenie. Treba to ale skúsiť. Ísť na UPSVaR a podať si žiadosť na vzdelávanie cez RE-PAS.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Upratovacka
erika 12. 01. 2017 13:51:43 ISTP
dobri mala bisom zauiem o pracu upratovacki
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 12. 01. 2017 14:12:44
Príjemný dobrý deň pani Erika,

zasielam Vám aktuálne pracovné ponuky: https://goo.gl/Ip3im7. Prajem veľa úspechov.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk